Na Zatoce Gdańskiej zatonął jacht Tjorven; uratowano czteroosobową załogę

i

Autor: MORSKA SŁUŻBA POSZUKIWANIA I RATOWNICTWA GDYNIA

Uratował ich cud

Na Zatoce Gdańskiej zatonął jacht z czterema osobami na pokładzie. Dramatyczna akcja ratunkowa!

2023-06-02 22:53

W piątek, 2 czerwca rano służby SAR brały udział w poszukiwaniu załogi jachtu Tjorven, który zatonął na Zatoce Gdańskiej w okolicy ujścia Wisły. Na szczęście służbom udało się uratować cztery osoby.

Na Zatoce Gdańskiej. Zatonął jacht Tjorven. Uratowano czteroosobową załogę

- W piątek, 2 czerwca ok. godz. 9.30 załoga jachtu Tjorven nadała droga radiową sygnał mayday, odebrała go stacja nabrzeża - podał PAP rzecznik Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa (SAR) Rafał Goeck. Podkreślił, że "jedyne co udało się przekazać załodze przed zatonięciem jachtu, że są w rejonie ujścia Wisły i po tym komunikacie łączność z nimi się urwała" - relacjonował Goeck.

Po otrzymaniu sygnału na poszukiwania wyruszyły jednostki ze Świbna, Sztutowa oraz statek ratowniczy "Wiatr". Na brzeg zostały skierowane lokalne straże pożarne. - Poszukiwania rozpoczęto w rejonie Świbna i Wyspy Sobieszewskiej - mówił rzecznik SAR.

Podał, że w trakcie poszukiwań zgłosił się do służb obserwator z plaży, który zauważył wystrzelone czerwone race. - Po tej informacji udało się ustalić kierunek, w którym powinny iść poszukiwania zaginionych - przekazał i dodał, że ratownicy odnaleźli jedną osobę w wodzie. - Ona przekazała nam informację, że wraz z nią na jachcie były jeszcze trzy inne osoby i one o własnych siłach dotarły na wypłycenie, na tak zwaną Mewią Łachę - przekazał Goeck.

Na miejsce przyleciał śmigłowiec LPR, jego załoga zaopiekowała się poszkodowanymi na miejscu. Wszyscy o własnych siłach wrócili do domów.

Sonda
Czy byłbyś w stanie uratować tonącą osobę?
Utopił Mariana w szambie. Proces w Słupsku