Gdańsk: Nowe inwestycje dotyczące budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Jakie są plany?

2021-03-12 13:30

W piątek (12 marca) na Westerplatte odbyła się konferencja prasowa, podczas której przedstawiono nowe inwestycje oraz planowane działania na trwający i kolejny rok. Dotyczą one budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Miejsce to ma stać się kompletną i całkowitą opowieścią o szczególnych dla Polski wydarzeniach. Czego się dowiedzieliśmy?

Na konferencji przedstawiono dwie ważne informacje. Pierwsza z nich odnosiła się do cmentarza Obrońców Westerplatte, który ma być sercem półwyspu, miejscem zadumy i refleksji. Druga dotyczyła budynku elektrowni, której zasadnicza część zostanie zagospodarowana na przestrzeń ekspozycyjną.

- W najbliższych dniach, po uzyskaniu zgody od rodziny majora Henryka Sucharskiego i w zgodzie z Instytutem Pamięci Narodowej, odbędą się ekshumacje szczątków naszych bohaterów: majora Sucharskiego oraz kaprala Kowalczyka. Na czas prowadzenia prac na cmentarzu szczątki te będą przechowywane w Bazylice Św. Brygidy. Zaopiekujemy się także obecnym cmentarzem Obrońców Westerplatte - mówił dziś Karol Nawrocki, Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Nowe inwestycje na Westerplatte

Już 1 września 2022 roku odbędzie się państwowy pogrzeb Obrońców Westerplatte. Budowany cmentarz ma być gotowy do tego czasu. Pierwsze prace zaplanowano już na grudzień. Zgodnie z założeniami, zrealizowana zostanie również inwestycja dotycząca elektrowni. Pracę przy tym obiekcie również rozpoczną się w grudniu 2021 roku. Przewiduje się, że w pierwszym kwartale 2022 roku zostanie oddana do użytku pierwsza część powstającego Muzeum Westerplatte i Wojny 1939.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki