Inwestycje w Gdańsku. Ratusz i biurowiec zyskają nowe oblicze

2020-01-14 9:45 Aleksandra Szocik / PT
Ratusz przy ul. Gościnnej na Oruni.
Autor: DRMG

Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska planuje przetargi na kolejne inwestycje związane z rewitalizacją dzielnic miasta. Pierwsze zadanie dotyczy adaptacji dawnego ratusza przy ulicy Gościnnej na Oruni. Druga inwestycja obejmuje przebudowę budynku przy ulicy Królikarnia.

W dawnym Ratuszu przy ulicy Gościnnej działać będzie Gdańska Fundacja Innowacji Społecznej. Przewidziano tam także utworzenie siedziby Rady Dzielnicy Orunia - Św. Wojciech - Lipce. Mieszkańców Oruni ucieszy fakt, że w tym miejscu powstanie mediateka. Będzie można wypożyczyć nie tylko książki, ale także filmy i płyty. Na budynku zostanie zamontowany podświetlany szyld z napisem „Ratusz Oruński”.

Wnętrze budynku zostanie przebudowane tak, by został on dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. W budynku zostanie zainstalowana winda, która ułatwi poruszanie się po obiekcie. W ramach niniejszego zadania inwestycyjnego przewiduje się zmianę sposobu użytkowania budynku wraz z przebudową wewnętrznego układu pomieszczeń, wymianę dachu, przebudowę schodów i istniejących pomieszczeń higieniczno-sanitarnych. Zakres przewiduje wykonanie nowych instalacji wewnętrznych. W budynku zostaną też wymienione okna, drzwi i posadzki. Obiekt będzie monitorowany, a teren wokół gmachu zostanie zagospodarowany. Pojawią się nowe ławki i stojaki na rowery. O szczegółach opowiedziała nam Aneta Niezgoda z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.

Posłuchaj, co znajdzie się w odnowionym ratuszu na Oruni!

Dawny Oruński Ratusz został wybudowany w 1867 roku. Ceglaną elewację frontową zdobią płaskorzeźby Temidy i Demeter, czyli patronek sprawiedliwości i urodzaju. Budynek do końca II wojny światowej był siedzibą lokalnego magistratu, potem urzędu stanu cywilnego, następnie komisariatu Milicji Obywatelskiej i Policji. Od 2010 roku stoi natomiast niezagospodarowany. Jeśli procedura przetargowa przebiegać będzie bez zakłóceń, prace zakończą się we wrześniu 2021 roku.

Przebudowa budynku przy ulicy Królikarnia 13

Drugi przetarg, który w najbliższym czasie zostanie ogłoszony, dotyczy przebudowy budynku przy ulicy Królikarnia. Po zakończeniu prac w obiekcie funkcjonować będzie Placówka Wsparcia Dziennego. Obecnie znajdują się tam biura.

Dzięki adaptacji obiektu, będzie można w nim prowadzić zajęcia edukacyjne czy porady psychologiczno-pedagogiczne dla dzieci, młodzieży oraz ich opiekunów.

Prace uwzględnią m.in. osuszenie fundamentów i ścian zewnętrznych budynku, podłączenie budynku do sieci CO, wyposażenie w windę i dostosowanie do potrzeb osób niepełnosprawnych. Co więcej, budynek zostanie docieplony. Wymieniony będzie dach obiektu, a wewnątrz położone zostaną nowe posadzki. W zakresie inwestycji jest także montaż nowych okien, drzwi i instalacji wewnętrznych.

W ramach inwestycji zostanie też wykonana altana sceniczna i rekreacyjna. Wokół budynku zostaną ustawione ławki i stojaki na rowery, a także oświetlenie i monitoring. Prace mają potrwać przez 10 miesięcy od daty podpisania umowy.