Ogromne inwestycje kolejowe na Pomorzu. Poznaj szczegóły programu kolejowego CPK

i

Autor: Materiały partnera

Ogromne inwestycje kolejowe na Pomorzu. Poznaj szczegóły programu kolejowego CPK

2020-06-16 11:00

Centralny Port Komunikacyjny wielu Polakom nadal kojarzy się przede wszystkim z planowaną budową ogromnego lotniska w centrum kraju. Gigantyczna inwestycja obejmuje jednak zdecydowanie większe zmiany w infrastrukturze. Mają one sięgnąć nawet Trójmiasta. Nowoczesne drogi szybkiego ruchu oraz setki kilometrów nowych linii kolejowych splotą Polskę już niebawem. Co to oznacza dla mieszkańców Pomorza?

Nowe linie kolejowe w ramach Centralnego Portu Komunikacyjnego

Inwestycje kolejowe CPK to łącznie prawie 1800 kilometrów zupełnie nowych linii, które mają powstać do końca 2034 roku. Według planu ma powstać 12 tras kolejowych, w tym 10 tzw. szprych prowadzących z różnych regionów Polski do Warszawy i CPK w mniej niż 2,5 godziny. Jak zmieni się polska mapa kolei przez najbliższe 14 lat?

Prace przygotowawcze już trwają bądź ruszą w tym roku dla około 560 kilometrów nowych tras kolejowych. Mowa o liniach:

  • Warszawa - CPK - Łódź - Sieradz - Wrocław- Wałbrzych - granica (Polska/Czechy),
  • Ostrołęka - Łomża - Trawniki - Krasnystaw - Zamość,
  • Łętownia - Rzeszów,
  • Chybie - Jastrzębie Zdrój - Godów - granica (Polska/Czechy).

Prace budowlane powinny mają ruszyć za trzy lata. Wszystkie inwestycje kolejowe związane z CPK powinny zostać oddane do użytku do końca 2034 roku.

Zobacz, jak będzie wyglądał Centralny Port Komunikacyjny:

Z Trójmiasta do Warszawy w 2 godziny! Inwestycje kolejowe dla Pomorza w ramach CPK

W 2021 roku rozpoczną się przygotowania do realizacji nowej linii kolejowej dużych prędkości CPK – Płock – Grudziądz – Tczew – Gdańsk.

Planowana linia kolejowa nr 5 stanowi fragment ciągu nr 1 łączącego Warszawę i CPK z Północnym Mazowszem, Kujawami i Pomorzem. Pierwszy etap (CPK – Płock – Grudziądz – Warlubie) zostanie zrealizowany do końca 2029 roku. Z Gdańska do Warszawy dojedziemy w 2 godziny 5 minut, z Gdyni w 2 godziny 25 minut, a ze Słupska w 3 godziny 15 minut. Docelowo w 2032 roku czas przejazdu skróci się jeszcze o 20 minut.

Łącznie w województwie pomorskim w ramach programu kolejowego CPK powstaną 93 km nowych linii kolejowych, a kolejne 377 km linii kolejowych zostanie zmodernizowanych.

Centralny Port Komunikacyjny, czyli "wielka szansa dla Polski"

CPK ma dać polskiej gospodarce potężny impuls. Z projektem wiąże się stabilny harmonogram planowania, projektowania i budowy rozsianych po całej Polsce inwestycji infrastrukturalnych, które będą napędem dla wielu firm i branż. To ogromna liczba miejsc pracy, liczona w dziesiątkach tysięcy. Prezydent Andrzej Duda nie ukrywa, że widzi w tym "wielką szansę dla Polski.

- CPK to prawie 1800 km nowych linii kolejowych i ponad 400 km nowych dróg. Dzięki CPK Polska stanie się miejscem do tworzenia biznesu. Takie inwestycje jak CPK są kołem napędowym gospodarki i nie raz wyprowadzały świat z kryzysów. Szacujemy, że realizacja CPK stworzy łącznie 150 tysięcy miejsc pracy - powiedział prezydent Duda.

W podobnym tonie o Centralnym Porcie Komunikacyjnym wypowiada się premier Mateusz Morawiecki.

- CPK to wielka szansa dla polskiego lotnictwa i kolei, ale też dla każdego Polaka. CPK wraz z kolejowymi szprychami to szansa na przyciągnięcie inwestycji krajowych i zagranicznych - podkreślił szef rządu.

Plany związane z budową i późniejszym funkcjonowaniem Portu Lotniczego Solidarność są imponujące. Szacuje się, że dzięki CPK powstanie niemal 150 tysięcy nowych miejsc pracy. Około 40 tysięcy z nich będzie związanych bezpośrednio z działaniem węzła przesiadkowego, natomiast kolejne 110 tysięcy dotyczy powiązanych z portem sektorów gospodarki. Mowa m.in. o branży logistycznej, hotelowej czy deweloperskiej, ale także handlu i usługach.

Artykuł Sponsorowany

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki