Inwazja kleszczy!

i

Autor: Pixabay.com / CC0 Inwazja kleszczy!

Pomorskie: Nadciąga inwazja kleszczy! Jak się chronić? [PORADNIK]

2020-04-27 12:00

Nadeszła długo wyczekiwana wiosna. Skutki wyższych temperatur nie zawsze są jednak przyjemne. Kleszcze budzą się już do życia i jest ich coraz więcej. W pomorskich lasach spacerowicze z dnia na dzień częściej spotykają się z tymi małymi żyjątkami. Jak się przed nimi uchronić?

Kleszcze na Pomorzu

Często słyszymy, że kleszcze są aktywne głównie latem. Naukowcy ostrzegają jednak, że te pajęczaki zaczynają być problemem już wiosną. Sprzyja im wyższa temperatura. Pogoda, którą obserwujemy teraz za oknem, jest dla nich niemal idealna, a po suszy opady jeszcze poprawią warunki.

Promocja - kleszcze

i

Autor: SE

Kleszcze najczęściej spotykamy w lasach, ale także w mieście, m.in. w parkach, na łąkach czy trawnikach. Mogą być bardzo groźne dla naszego zdrowia, powodując boreliozę czy kleszczowe zapalenie mózgu.

Niebezpieczne kleszcze. Jak rozpoznać chorobę?

Pierwszą oznaką boreliozy jest rumień, a kolejne to zaburzenia neurologiczne i stawów. Kleszczowe zapalenie mózgu początkowo przypomina natomiast grypę. Nieleczone może spowodować poważne zmiany neurologiczne.

Jak dochodzi do zakażenia kleszczowym zapaleniem mózgu?

Jak podaje Narodowy Instytut Zdrowia, do zakażenia dochodzi w czasie ukłucia, gdy następuje bezpośrednie wprowadzenie zarazków do krwi. Inna z przyczyn to spożywanie niepasteryzowanego mleka lub jego przetworów. Może znajdować się w nim bowiem wirus kleszczowego zapalenia mózgu.

Obszary zagrożenia kleszczowym zapaleniem mózgu [MAPA]

Mapa - kleszcze

i

Autor: SE

Jak chronić się przed kleszczami?

Aby uchronić się przed kleszczami, na wycieczki do parku czy lasu najlepiej zakładajmy koszule z długim rękawem, spodnie sięgające za kostki i pełne buty. Warto kupić też specjalne środki odstraszające te pajęczaki i zastosować je tuż przed wyjściem na przechadzkę.

Zobacz także: Uwaga na kleszcze! Prawie 1500 przypadków boreliozy na Pomorzu! [STATYSTYKI]

Po powrocie do domu przede wszystkim należy starannie obejrzeć całe ciało. Szczególną uwagę zwrócić trzeba na miejsca dobrze ukrwione (głowę, szyję, pachy, pachwiny, zgięcia podkolanowe). Warto też wziąć prysznic pod silnym strumieniem wody, a także wytrzepać i wyprać odzież. Nie zapominajmy o naszych psach, dla których kleszcze mogą być bardzo uciążliwe.

Jak uszyć maseczkę TUTORIAL

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki