Poziom wód może NAGLE wzrosnąć! IMGW wydaje ostrzeżenia hydrologiczne

2019-09-17 18:22 RS
IMGW - ostrzeżenia hydrologiczne
Autor: pixabay.com

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydaje ostrzeżenia dla trzech województw na północy Polski w związku z nadciągającymi zjawiskami atmosferycznymi. To może być trudna noc dla mieszkańców Pomorza, Pomorza Zachodniego oraz Warmii i Mazur, bowiem już wcześniej zapowiadano m.in. silne wichury! Teraz ostrzeżenie dotyczy wzrostu poziomu wód.

IMGW wprowadziło ostrzeżenie II stopnia dla trzech województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Taki komunikat oznacza, że wody mogą przekroczyć stany ostrzegawcze, ale nie powinny przekroczyć stanów alarmowych. Ostrzeżenie będzie obowiązywało od 17 września godz. 20.00 do godz. 8:00 rano 19 września. 

Jak podaje IMGW, w związku z prognozowaną sytuacją hydrologiczno-meteorologiczną i wysokim napełnieniem Bałtyku, w woj. pomorskim i warmińsko-mazurskim na Żuławach i Zalewie Wiślanym spodziewane są wzrosty poziomów wody do stanów ostrzegawczych, lokalnie powyżej woda może sięgać nieco wyżej. Z kolei w woj. zachodniopomorskim prognozuje się wzrosty poziomów wody: w ujściowym odcinku Odry do stanów ostrzegawczych, zaś na Zalewie Szczecińskim powyżej stanów ostrzegawczych.

IMGW dodaje, że na całym Wybrzeżu spodziewane są wzrosty poziomów wody: na Wybrzeżu Zachodnim do stanów ostrzegawczych (lokalnie powyżej), a na Wybrzeżu Wschodnim powyżej stanów ostrzegawczych, lokalnie z możliwością osiągnięcia stanów alarmowych.