Prawie trzy czwarte absolwentów pracuje dziś na stanowiskach inżynierskich lub specjalistycznych, a co dziesiąta osoba na stanowisku kierowniczym.

i

Autor: fot. K. Krzempek Prawie trzy czwarte absolwentów pracuje dziś na stanowiskach inżynierskich lub specjalistycznych, a co dziesiąta osoba na stanowisku kierowniczym.

Praca zaraz po zakończeniu studiów? Wystarczy dyplom Politechniki Gdańskiej

2018-02-18 16:08

Ponad połowa studentów Politechniki Gdańskiej znajduje prace zaraz po zakończeniu uczelni. To wynik badania przeprowadzonego w 2017 r. przez zespół ds. monitorowania losów absolwentów.

Jak podkreślają władze uczelni – wyniki są zaskakująco dobre. W momencie przeprowadzania badania 85,6% ankietowanych absolwentów pracowało, z czego 57,3% znalazło zatrudnienie bezpośrednio po zakończeniu studiów. Ankieta pokazała także, że prawie co piąta osoba poszukiwała pracy zaledwie przez kilka miesięcy, a ponad 80% absolwentów pracuje dziś w oparciu o umowę o pracę.

- Cieszymy się, że wyniki są właśnie takie. Naszym studentom wystarczy zaledwie pół roku, by znaleźć satysfakcjonującą pracę. Istotną rolę odgrywają tutaj także kierunki. Informatyka, finanse, logistyka – to właśnie po nich studenci nie mają żadnych problemów w kwestii zatrudnienia - mówi Monika Downar, Kierownik Biura Karier na gdańskiej politechnice.

Co więcej, w badaniu ponad połowa absolwentów zadeklarowała, że wykonywana przez nich praca jest zgodna z kierunkiem kształcenia na uczelni, natomiast co trzeci respondent określił ją, jako „częściowo zgodną”. Ciekawostką jest także fakt, że prawie trzy czwarte absolwentów pracuje dziś na stanowiskach inżynierskich lub specjalistycznych, a co dziesiąta osoba na stanowisku kierowniczym.

Z inicjatywy prof. Janusza Cieślińskiego, prorektora PG ds. Organizacji, w podobnej ankiecie wzięli udział także pracodawcy. W swoim badaniu mieli oni ocenić kompetencje studentów oraz to, jak teoretyczna nauka przekłada się na ich praktykę. Wyniki były zaskakujące, bowiem aż 52,9% ankietowanych przedsiębiorców dobrze oceniło przygotowanie absolwentów PG do zajmowanego stanowiska pracy.

- Było to pierwsze tego typu badanie przeprowadzone wśród pracodawców, którzy w swoich firmach zatrudniają naszych absolwentów. Pytania co prawda dotyczyły kompetencji twardych, czyli wiedzy pozyskanej na studiach, ale przedsiębiorcy bardzo chętnie wyróżniali także kompetencje miękkie. Nasi studenci umieją pracować w grupie, są komunikatywni co dziś w wielkich korporacjach jest ogromnym atutem – dodaje Downar.

Powodem takich wyników może być fakt, że Politechnika Gdańska od lat wspiera swoich studentów i absolwentów w wejściu na rynek pracy. Współfinansowane ze środków Unii Europejskiej projekty umożliwiają uczniom min. odbycie wielu staży, a także coaching zawodowy. Jednym z takich projektów jest "Do kariery, gotowi, START! - Zawodowcy na mecie", w ramach którego studenci korzystają z szerokiego wsparcia w takich obszarach, jak: poradnictwo zawodowe, poradnictwo dotyczące przedsiębiorczości, czy mentoring konkretnego pracodawcy.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki