Cała plaża szukała 4-latki. Ludzie bez wahania wskoczyli do wody

2021-07-25 16:04
Sopot: Łańcuch życia dla 4-letniej dziewczynki. Na całym kąpielisku rozbrzmiały oklaski
Autor: Sopockie WOPR Łańcuch życia

Sopot. Rodzice 4-letniej dziewczynki przeżyli chwile grozy, kiedy ich córeczka nagle zniknęła im z oczu. Natychmiast wszczęli alarm. W jej poszukiwania zaangażowała się cała plaża. Ludzie bez wahania wskoczyli do wody, by utworzyć "łańcuch życia".

Łańcuch życia naprawdę może ocalić zaginioną w pobliżu kąpieliska osobę. Taka metoda wymaga jednak zaangażowania wielu ochotników, często niedoświadczonych urlopowiczów. Na miejsce zaginięcia 4-letniej dziewczynki przy plaży w Sopocie skierowano w miniony wtorek (20 lipca) trzy jednostki ratownicze, w tym łódź, quad oraz samochód. Ratownicy z pomocą ochotników przeszukiwali wspólnie pas płytkiej wody. Utworzyli oni widoczny na zdjęciu łańcuch życia między swoimi stanowiskami. Choć chwila niepewności nie trwała długo, obecnym na miejscu mogło się zdawać, że ciągnie się godzinami. W końcu nadeszła wyczekiwana przez wszystkich wiadomość. - Po dziesięciu minutach poszukiwań na radiu rozbrzmiał komunikat ze stanowiska ratowniczego znajdującego się dwieście metrów dalej, że dziewczynka się odnalazła na plaży cała i zdrowa. Na całym kąpielisku rozbrzmiały oklaski, a wszyscy odetchnęli z ulgą - informuje "Sopockie WOPR". - To zdarzenie zakończyło się szczęśliwie, ale bywają takie, kiedy finał jest tragiczny w skutkach - przyznają ratownicy, apelując do rodziców i opiekunów o uważne pilnowanie swoich pociech. O czym należy pamiętać, wypoczywając nad wodą z dzieckiem? Eksperci z "Sopockiego WOPR" tłumaczą i wyliczają.

- Brak uwagi rodzica lub opiekuna może spowodować niebezpieczne i tragiczne w skutkach dla dziecka wydarzenia. Nie dopuśćcie do tego, aby Waszą pociechę choć na chwilę stracić z oczu. Plaża to miejsce bardzo zatłoczone. Wystarczy chwila nieuwagi, przeglądając Facebooka lub obracając się w stronę słońca aby opalić twarz, i tracimy dziecko z pola widzenia - przypominają WOPR-owcy z Sopotu.

O tym trzeba pamiętać, by zapobiec niebezpiecznej sytuacji na kąpielisku!

  1. Jeżeli dziecko bawi się przy brzegu, powinniśmy mu towarzyszyć (nie dalej niż na wyciągnięcie ręki). Morskie fale podmywają brzeg, dziecko może stracić grunt pod nogami lub zostać zabrane przez większą falę.
  2. Kąpmy się w miejscach strzeżonych przez ratowników.
  3. Słuchajmy poleceń ratowników.
  4. Przed wejściem na plażę zaopatrujmy dziecko w opaskę z numerem telefonu. W razie zagubienia, pomaga ona szybko odnaleźć rodziców bądź opiekunów.
Tajemnicze śmierci w Bałtyku. Z morza wyłowiono trzy ciała
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE