Sezon na Perseidy rozpoczęty! Gdzie zobaczymy je w Trójmieście?

i

Autor: Wikicommons.com/ eso.org Sezon na Perseidy rozpoczęty! Gdzie zobaczymy je w Trójmieście?

Spadające gwiazdy rozświetlą niebo w Trójmieście. W sierpniu zobaczymy u nas Perseidy. Gdzie najlepiej je oglądać?

2016-08-05 13:09

Perseidy, czyli spadające meteory można obserwować już w lipcu. Ale to właśnie na sierpień przypada prawdziwe apogeum tego niezwykłego widowiska, a prawdopodobieństwo tego, że wypatrzymy na niebie świetliste smugi, jest wówczas największe. Swoje szanse na wypatrzenie spadających gwiazd zwiększymy jeszcze bardziej, jeśli na dzień obserwacji wybierzemy 12 lub 13 sierpnia. W tych dniach nastąpi prawdziwa kulminacja, a wpatrując się w nieboskłon zobaczymy nawet kilkadziesiąt spadających gwiazd na godzinę. 

Czym tak właściwie są Perseidy? Mówiąc najkrócej, to jeden z najbardziej regularnych rojów meteorów, którego orbita przecina się każdego roku z ziemską w dniach 17 lipca–24 sierpnia. Perseidy, nazywane potocznie "spadającymi gwiazdami", są obserwowane od około 2000 lat, zaś najwcześniejsze informacje o obserwacjach pochodzą z Dalekiego Wschodu.

– Rój Perseidów to fragmenciki komety (niektóre z nich są wielkości ziarenek piasku), które pozostają po jej „spacerze” wokół Słońca – tłumaczy Patrycja Pakońska, astronom z Centrum Hewelianum w Gdańsku.

– Następnie Ziemia przelatuje w obszarze, gdzie kometa „naśmieciła” i odłamki skalne pozostałe po komecie wlatują w naszą atmosferę, gdzie ulegają spaleniu. Dlatego możemy obserwować „świetlne nici”. Podczas tych kilku nocy, jeśli tylko pogoda pozwoli, postaramy się zliczyć ile ich dało się zaobserwować - mówi, zachęcając jednocześnie mieszkańców Trójmiasta do wspólnego nocnego wypatrywania Perseidów w Centrum Hewelianum. 

Centrum Hewelianum zorganizuje z tej okazji na majdanie nocne obserwacje. W dniach od 9 do 14 sierpnia od godz. 21 do północy będziemy mogli "podglądać" niebo z użyciem profesjonalnego sprzętu i u boku prawdziwych znawców nieba. Przez sześć nocy latarnie na terenie Centrum Hewelianum będą oklejone czerwoną folią, by jeszcze lepiej obserwować „spadające gwiazdy”.

- Czerwone światło jest mniej inwazyjne niż białe. Astronomowie używają podczas obserwacji właśnie światła o barwie czerwonej, ponieważ wówczas nasze oczy szybciej się przyzwyczajają do ciemności – mówi astronom z Centrum Hewelianum. – Zachęcamy też osoby, które planują wziąć ze sobą latarkę, również do jej zaklejenia.

Żeby ułatwić patrzenie w niebo na głównym placu - majdanie, zostaną ustawione leżaki (ilość ograniczona warto, więc wziąć własną karimatę lub składane krzesełko). Każdy uczestnik dostanie również swoją kartę obserwacyjną i będzie mógł notować wszelkie obserwacje, a w szczególności zarejestrowane meteory.

Zobacz też: Mein Schiff 5 to pływający luksusowy gigant. I właśnie jest z wizytą w gdyńskim porcie. Jak wygląda i co na nim znajdziemy?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki