Te pudełka ratują życie! Dostaną je mieszkańcy Pomorza

i

Autor: pomorskie.eu

zdrowie

Te pudełka ratują życie! Dostaną je mieszkańcy Pomorza

2024-03-01 14:59

Już wkrótce starsi, schorowani i samotni mieszkańcy województwa pomorskiego otrzymają tzw. pudełka życia. To specjalne pojemniki, które każdy pacjent ma trzymać w lodówce tak, aby w przypadku konieczności udzielenia pomocy przez ratowników, były szybko i łatwo dostępne.

Pudełka życia będą rozdawane m.in. przez ratowników medycznych podczas interwencji pogotowia, na zajęciach uniwersytetów trzeciego wieku w Gdańsku oraz w Kancelarii Ogólnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk zachęca do samodzielnego zrobienia takiego pudełka.

Wystarczy wziąć plastikowy pojemnik np. opakowanie po płycie CD czy DVD, a nawet słoik, w którym zostanie umieszczona kartka z podstawowymi danymi

– tłumaczy marszałek Struk.

Chodzi o takie informacje jak: imię i nazwisko, pesel, namiary na osobę, którą należy powiadomić wraz z numerem telefonu, choroby, alergie, przyjmowane leki, a nawet ostatni wypis ze szpitala

Czym jest pudełko życia?

To specjalny pojemnik, który zawiera podstawowe informacje o pacjencie dotyczące stanu zdrowia, przewlekłych chorób, przebytych zabiegów, przyjmowanych leków oraz alergii, a także kontakt do bliskich.

Pudełko ma chronić ludzkie życie poprzez ułatwienie interwencji służb medycznych w przypadku osób starszych lub samotnych, z którymi jest utrudniony kontakt (np. osoba nieprzytomna), a które zmagają się z przewlekłymi chorobami, które zagrają ich zdrowiu i życiu – tłumaczy kierownik ds. ratownictwa medycznego w Stacji Pogotowia Ratunkowego w Gdańsku Adam Patałuch.

KOLUMNA ZYGMUNTA - Karaś i Rogucki

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki