Gdzie wyrobić paszport?

i

Autor: Pixabay.com CC0 Public Domain / jackmac34 Gdzie wyrobić paszport?

Trójmiasto: Gdzie wyrobić paszport? Informator dla mieszkańców Gdańska, Gdyni i Sopotu [WNIOSEK, OPŁATA, ZDJĘCIA]

2017-05-17 13:15

Wybierasz się na zagraniczną wycieczkę, a nie masz ważnego paszportu? Poszukujesz informacji o tym, gdzie i jak wyrobić paszport w Trójmieście? Zapoznaj się z naszym informatorem.

Gdzie wyrobić paszport w Trójmieście?

Wniosek o wydanie paszportu składamy w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku (ulica Okopowa 21/27, wejście od ul. Rzeźnickiej, naprzeciwko I Urzędu Skarbowego).

Godziny przyjęć interesantów:
- poniedziałek 8:00 - 15:30
- wtorek 10:00 - 17:45
- środa 8:00 - 15:30
- czwartek 8:00 - 15:30
- piątek 8:00 - 15:30

Kasa czynna w godzinach:
- poniedziałek 8:00 - 15:00
- wtorek 10:00 - 17:30
- środa 8:00 - 15:00
- czwartek 8:00 - 15:00
- piątek 8:00 - 15:00

Poza tym wniosek o wydanie dokumentu można złożyć we wszystkich punktach paszportowych, niezależnie od miejsca zameldowania czy zamieszkania (między innymi w Gdyni, Malborku, Starogardzie Gdańskim, Tczewie, Chojnicach, Kartuzach, Kościerzynie, Wejherowie, Słupsku, Lęborku i Bytowie).

Jak złożyć wniosek o paszport?

Wniosek o wydanie paszportu nie jest dostępny do wydrukowania w internecie. Można go wypełnić na miejscu.

Dokument musimy złożyć osobiście. Są jednak wyjątki:

  • wniosek o wydanie dokumentu osobie małoletniej składają rodzice lub ustanowieni przez sąd opiekunowie albo jeden z rodziców lub opiekunów wraz z pisemną zgodą drugiego z rodziców lub ustanowionego opiekuna, poświadczoną za zgodność podpisu przez organ paszportowy lub notariusza;
  • wniosek o wydanie paszportu osobie ubezwłasnowolnionej, pozostającej pod władzą rodzicielską składają rodzice, a niepozostającej pod władzą rodzicielską składa opiekun ustanowiony przez sąd.

Dodatkowo dziecko w wieku powyżej 5 lat i osoba ubezwłasnowolniona muszą być obecne osobiście przy składaniu dla niej wniosku o wydanie paszportu.

Paszport dla osoby dorosłej

Jeżeli jesteś osobą dorosłą powinieneś przygotować:

  • jedną fotografię paszportową według wymagań określonych w informacjach dodatkowych,
  • ważny paszport, jeżeli posiadasz,
  • ważny dowód osobisty,
  • jeżeli jesteś emerytem, rencistą, uczniem albo studentem - dokument potwierdzający prawo do ulgi w opłacie paszportowej (np. legitymacja uczniowska, studencka, emeryta, decyzja ZUS).

Pamiętaj, że oryginalny druk wniosku o wydanie paszportu powinieneś wypełnić czytelnie i drukowanymi literami.

Paszport dla dziecka

Jeżeli chcesz wyrobić paszport dla dziecka, powinieneś przygotować:

  • jedną fotografię paszportową według wymagań określonych w informacjach dodatkowych,
  • paszport (jeżeli dziecko wcześniej posiadało),
  • do wglądu ważną legitymacją szkolną dziecka (jeżeli objęte jest obowiązkiem szkolnym),
  • numer PESEL dziecka,
  • w przypadku gdy wniosek składa jeden z rodziców, pisemną zgodę drugiego rodzica, potwierdzona przez notariusza lub inny organ paszportowy; jeżeli rodzic przebywa za granicą, zgodę potwierdzoną przez konsulat RP lub notariusza publicznego wraz z apostille (wymagane jest tłumaczenie na język polski),
  • w przypadku gdy uprawionym do złożenia wniosku jest tylko jeden z rodziców - dokumenty potwierdzające to prawo, takie jak odpis zupełny aktu urodzenia, odpis skrócony aktu zgonu drugiego rodzica, orzeczenie sądu w sprawie wykonywania władzy rodzicielskiej,
  • w przypadku braku zgodności stanowisk rodziców co do wydania paszportu osobie małoletniej - postanowienie sądu o wyrażeniu zgody na wydanie paszportu.

Opłaty za wydanie paszportu:

  • 140 zł - za paszport biometryczny gdy jesteś osobą dorosłą i nie masz zniżek,
  • 70 zł - gdy masz prawo do zniżki w opłacie (uczniowie, studenci, emeryci,  renciści),
  • 30 zł - jeżeli ubiegasz się wydanie paszportu dla osoby małoletniej do 13 roku życia,
  •  jeżeli ukończyłeś 70 lat paszport otrzymasz bezpłatnie

​Ile trzeba czekać na paszport?

Czas oczekiwania na wydanie paszportu wynosi do 1 miesiąca od dnia złożenia wniosku (do 2 miesięcy w przypadku bardziej skomplikowanych spraw).

Co to jest paszport biometryczny?

Paszport biometryczny to paszport ważny 10 lub 5 lat (dzieci do lat 13). Zawiera dane biometryczne w postaci wizerunku twarzy i odcisków palców w mikroprocesorze umieszczonym w okładce książeczki paszportowej.

Ile jest ważny paszport tymczasowy?

Paszport tymczasowy jest ważny do 12 miesięcy od daty wydania, nie zawiera danych biometrycznych.

Wymiana paszportu z powodu zmiany danych

W przypadku zmiany lub sprostowania danych zamieszczonych w paszporcie, osoba posiadająca ważny dokument paszportowy jest obowiązana wystąpić o jego wymianę niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 30 dni od dnia doręczenia ostatecznej decyzji administracyjnej lub prawomocnego orzeczenia sądu stwierdzającego zmianę albo sporządzenia aktu małżeństwa stwierdzającego zmianę nazwiska, a w przypadku małżeństwa zawartego przed konsulem lub organem zagranicznym - od dnia doręczenia odpisu aktu małżeństwa.

W przypadku zmiany danych osobowych zawartych w dokumencie paszportowym, traci on ważność po upływie 60 dni od dnia doręczenia ostatecznej decyzji administracyjnej lub prawomocnego orzeczenia sądu stwierdzającego zmianę danych, albo sporządzenia aktu małżeństwa stwierdzającego zmianę nazwiska, a w przypadku małżeństwa zawartego przed konsulem lub organem zagranicznym – od dnia doręczenia odpisu aktu małżeństwa.

Zobacz także: Gdzie jest burza na Pomorzu? Tu sprawdzisz ostrzeżenia dla Trójmiasta i okolic! [MAPY, LINKI]​

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki