Stan wojenny na Ukrainie

i

Autor: Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej Stan wojenny na Ukrainie

Wybierasz się na Ukrainę? Sprawdź, co oznacza stan wojenny

2018-11-26 22:35

Prezydent Petro Poroszenko wydał dekret, wprowadzający na Ukrainie stan wojenny. Zgodę na tę decyzję kilka godzin później wyraziła ukraińska Rada Najwyższa, która zebrała się w poniedziałek (26 listopada) na specjalnym posiedzeniu. Co to oznacza w praktyce?

Na Ukrainie wprowadzono stan wojenny. To konsekwencja eskalacji konfliktu na Morzu Azowskim i w Cieśninie Kerczeńskiej. Przypomnijmy, że dwa ukraińskie kutry oraz holownik, płynące z Odessy do ukraińskiego portu w Mariupolu, zostały ostrzelane i zajęte przez rosyjskie siły specjalne. Z wersji Kremla wynika, że ukraińskie jednostki naruszyły granice i wpłynęły na rosyjskie wody terytorialne. Ukraińska armia została postawiona w stan pełnej gotowości. Zwołano Radę Obrony i Bezpieczeństwa Narodowego, a kilkanaście godzin później prezydent Petro Poroszenko podpisał dekret o wprowadzeniu stanu wojennego Zgodę na tę decyzję wyraziła ukraińska Rada Najwyższa.

Stan wojenny na Ukrainie. Co to oznacza?

Stan wojenny został wprowadzony na okres 30 dni. Co to oznaczałoby dla Ukrainy? Administracja może zostać przejęta przez wojsko. W dużym skrócie, państwo może nakazać obywatelom pracę społeczną na rzecz obronności państwa. Może też wpływać na media i kontrolować komunalną, a nawet prywatną własność. Wprowadzona może zostać godzina policyjna, prohibicja oraz oczywiście zakaz manifestacji.

W czasie stanu wojennego władze mogą również:

  • wykorzystywać zdolności i zasoby przedsiębiorstw, instytucji i wszelkiego rodzaju organizacji do celów obrony kraju,
  • zmieniać ich tryb pracy, wprowadzać zmiany w działalności produkcyjnej, a także warunki pracy zgodnie z prawem pracy,
  • ustanowić specjalny tryb wjazdu i wyjazdu, ograniczyć swobodę przemieszczania się obywateli, cudzoziemców i bezpaństwowców, a także ruch pojazdów,
  • sprawdzać dokumenty obywateli, a w razie potrzeby przeprowadzać kontrolę rzeczy, pojazdów, bagażu i ładunków, pomieszczeń służbowych oraz domów prywatnych,
  • internować obywateli kraju, który grozi napadem lub zaatakował Ukrainę.

MSWiA informuje o utrudnieniach w przekraczaniu granicy polsko-ukraińskiej

- Na przejściach granicznych z Ukrainą, z powodu blokad dróg dojazdowych po ukraińskiej stronie, możliwe są utrudnieniach w odprawach oraz w ruchu po przekroczeniu granicy. Utrudnienia dla podróżnych dotyczą następujących przejść granicznych z Ukrainą: Korczowa - Krakowiec, Budomierz - Hruszew, Medyka - Szeginie (województwo podlaskie) oraz w Dorohusku, Zosinie, Dołhobyczowie i Hrebennem (województwo lubelskie). Wstrzymywanie odpraw granicznych po stronie ukraińskiej spowodowane jest trwającymi na Ukrainie blokadami dróg dojazdowych do przejść granicznych. Blokady związane są ze zmianą przepisów celno-skarbowych na Ukrainie - informuje MSWiA.

Zobacz także: Zielone światło dla Obwodnicy Metropolitalnej Trójmiasta! Jest prawomocny wyrok sądu

Aktualne informacje dla przejść granicznych w województwie podkarpackim - bieszczadzki.strazgraniczna.pl.
Aktualne informacje dla przejść granicznych w województwie lubelskim - nadbuzanski.strazgraniczna.pl.

Zobacz TO WIDEO:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki