Załamanie pogody w Polsce. W weekend zaatakują nie tylko burze. Ekspertka IMGW mówi, gdzie będzie najgorzej

i

Autor: CC Unsplash.com / licencja Creative Commons / Zdjęcie poglądowe Załamanie pogody w Polsce. W weekend zaatakują nie tylko burze. Ekspertka IMGW mówi, gdzie będzie najgorzej

Alarm synopotyków

Załamanie pogody w Polsce. W weekend zaatakują nie tylko burze. Ekspertka IMGW mówi, gdzie będzie najgorzej

2022-09-17 7:23

Potwierdzają się bardzo niekorzystne prognozy dla Polski. W sobotę (17.09.2022 r.) będzie deszczowo i zimno w całym kraju. Lokalnie w zachodniej połowie kraju mogą wystąpić burze - poinformowała PAP dyżurna synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Agnieszka Prasek. IMGW opublikował ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia.

Prognoza IMGW 17.09.2022

Synoptycy IMGW informują, że weekend i najbliższe kilka dni będą deszczowe. - Wystąpią przelotne opady deszczu, będzie wilgotno i chłodno w całym kraju - powiedziała Polskiej Agencji Prasowej Agnieszka Prasek. W sobotę (17.09.2022 r.) zachmurzenie będzie umiarkowane i duże. Opady deszczu wystąpią w całym kraju. Lokalnie w zachodniej połowie kraju burze. Prognozowana wysokość opadów w burzach od 10 do 15 mm. Temperatura maksymalna ukształtuje się na poziomie od 14 stopni Celsjusza na zachodzie, 16 w centrum, do 17 na południowym wschodzie. Wiatr południowo-zachodni, zachodni, umiarkowany i dość silny, porywisty do 60 km/h na północy.

Sprawdź też: Pogoda długoterminowa na październik 2022. Czy będzie jeszcze ciepło?

Ostrzeżenia IMGW 17.09.2022. Prognoza na sobotę i niedzielę

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed silnym deszczem i burzami oraz silnym wiatrem na północy województwa pomorskiego oraz na wchodzie województwa zachodniopomorskiego. Ostrzeżenie IMGW dotyczy na Pomorzu Gdyni oraz powiatów lęborskiego, puckiego, wejherowskiego i słupskiego wraz ze Słupskiem. Natomiast w Zachodniopomorskiem ostrzeżenie dotyczy powiatu sławieńskiego. Instytut poinformował w nocnym komunikacie, że z północnego zachodu do tego regionu wkraczają burze wraz z kolejną porcją opadów deszczu.

Ze względu na nieco inny tor przemieszczania te opady nie powinny znacząco podnieść najwyższych sum opadów dobowych w regionie. Porywy wiatru w burzach nie będą przekraczać 65 km/h. Intensywność opadów będzie się stopniowo zmniejszać. Ostrzeżenia obowiązują do rana w sobotę

W nocy z soboty na niedziele (17/18.09.2022) na południowym wschodzie kraju zachmurzenie całkowite z opadami deszczu, okresami o natężeniu umiarkowanym. Prognozowana wysokość opadów od 15 mm do 25 mm. Na pozostałym obszarze zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Temperatura minimalna od 7 stopni Celsjusza na północnym wschodzie, 9 w centrum i 10 na północnym zachodzie. Wiatr powieje z kierunków zachodnich, umiarkowany, dość silny i porywisty do 45 km/h.

Ekstremalne rekordy pogodowe w Polsce

Pytanie 1 z 10
Najwyższa temperatura powietrza została zanotowana w Prószkowie w woj. opolskim. Ile wynosiła?
Gwałtowna burza pod Sycowem