Zamkną plaże w Trójmieście Bezwzględny zakaz przebywania ludzi. Mieszkańcy nie wyjdą nawet na balkony

i

Autor: Shutterstock Zamkną plaże w Trójmieście. "Bezwzględny zakaz przebywania ludzi". Mieszkańcy nie wyjdą nawet na balkony

Zakaz wchodzenia na plaże

Zamkną plaże w Trójmieście. "Bezwzględny zakaz przebywania ludzi". Mieszkańcy nie wyjdą na balkony

Na dnie portu w Gdyni odnaleziono niewybuchu z czasów II wojny światowej. Od wtorku 4 października, Marynarka Wojenna rozpocznie ich neutralizację. Ograniczona zostanie żegluga, będzie też obowiązywał zakaz wchodzenia na plażę, a mieszkańcy nie wyjdą także na balkony.

Znaleziono niewybuchy w porcie w Gdyni

Marynarka Wojenna zajmie się neutralizacją niewybuchów z okresu II wojny światowej, który odnaleziono na dnie przy wejściu do portu w Gdyni. Jak podaje RMF24, chodzi o pięć niewybuchów. Dwa z nich to miny morskie typu GC. Każda z nich waży niemal tonę. Kolejne niewybuchy zostały znalezione już w porcie. To trzy bomby lotnicze ważące pół tony. Neutralizacja niewybuchów rozpocznie się we wtorek, 4 października.

Ograniczona żegluga i zakaz wchodzenia na plażę

Jak informuje RMF24, neutralizacją niewybuchów zajmie się 13. Dywizjonu Trałowców wchodzącego w skład 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Akcja potrwa przynajmniej do 10 października i jest ściśle zależna od pogody. W pierwszej kolejności wojskowi mają zająć się neutralizacją bomb lotniczych, które znajdują się wewnątrz portu. Zaplanowano, że jednego dnia, odbędzie się neutralizacja jednego obiektu.

Każdy z obiektów będzie podnoszony z dna na niewielką wysokość i pod wodą holowany w miejsce wyznaczone do neutralizacji w głębi Zatoki Gdańskiej.

Bezwzględny zakaz dotyczy nie tylko mieszkańców

W odległości 750 metrów od portu, w którym znajdują się niewybuchy obowiązuje bezwzględny zakaz przebywa na otwartym terenie. Dotyczy to zarówno plaży, jak i tarasów, balkonów, okien czy przeszklonych przestrzeni. Z kolei jeśli chodzi o wodę, Urząd Morski wyznaczył strefy bezpieczeństwa oraz ograniczenia w żegludze. W trakcie neutralizacji niewybuchów, będzie obowiązywał bezwzględny zakaz wchodzenia do wody. Na lądzie bezpieczeństwa w Trójmieście będzie pilnować policja, na morzu statki Urzędu Morskiego oraz Straży Granicznej.

W związku z akcją, ustanowiono następujące strefy bezpieczeństwa:

  • na Zatoce Gdańskiej: od linii brzegowej na odcinku Babie Doły – Gdańsk Westerplatte (włącznie) do 11 km w głąb
  • morza (przebywanie w wodzie w godzinach operacji zagraża życiu i zdrowiu)
  • na lądzie: tereny Portu Gdynia, Portu Wojennego oraz PGZ Stoczni Wojennej (przebywanie na terenach otwartych, nieosłoniętych zagraża życiu i zdrowiu).

strefy obowiązują w godzinach:

  • w dniach 4-6.10: 11.00-15.00
  • w dniach 7 i 10.10: 9.00-15.00

- Operacja będzie prowadzona przez Grupę Nurków Minerów 13 Dywizjonu Trałowców z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Usunięcie min jest niezbędne dla utrzymania bezpieczeństwa żeglugi w tym rejonie. Operacja przewidziana jest na 5 dni roboczych, z uwagi na ilość zlokalizowanych niewybuchów – 2 miny morskie typu GC oraz 3 bomby lotnicze - przekazał Urząd Morski.

Miny zostały zlokalizowane podczas zleconych przez Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. prac przygotowawczych do pogłębiania akwenów wewnętrznych Portu Gdynia.

Zamkną plaże w Trójmieście. Bezwzględny zakaz przebywania ludzi. Mieszkańcy nie wyjdą na balkony

i

Autor: fot. Urząd Morski Gdynia
W Trójmieście znaleziono bomby lotnicze z czasów II wojny światowej

i

Autor: fot. Urząd Morski Gdynia
Sonda
Czy zdarzyło ci się znaleźć niewybuch?
Express Biedrzyckiej - Dura: Ukraina wygra tę wojnę