Znakomite wieści dla katolików. Chodzi o jedzenie mięsa w piątek

i

Autor: CC Unsplash.com / licencja Creative Commons / Zdjęcie poglądowe Znakomite wieści dla katolików. Chodzi o jedzenie mięsa w piątek

Wielu skorzysta

Znakomite wieści dla katolików. Chodzi o jedzenie mięsa w piątek

2024-04-01 8:00

Wszystko wskazuje na to, że w piątek (5 kwietnia 2024) pogoda w wielu regionach Polski będzie zachęcała do zrobienia grilla. Praktykujący katolicy mogą bez oporów przygotować na nim mięso. Tego dnia nie obowiązuje ich wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Powód jest bardzo prosty.

Czy w dany piątek można jeść mięso? Takie pytania często pojawiają się wśród praktykujących katolików, którzy chcą żyć w zgodzie z nauką Kościoła. W przypadku 5 kwietnia sprawa jest ewidentna. Tego dnia polscy chrześcijanie mogą spokojnie przygotować schabowe, kiełbaski, karkówkę i inne potrawy. Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych nie obowiązuje, ponieważ przeżywamy oktawę Wielkanocy. Zakończy się ona w drugą niedzielę wielkanocną, a więc dopiero 7 kwietnia. Skosztowanie mięsa nie będzie zatem równało się popełnieniu grzechu. 

Dalszy ciąg materiału znajdziecie pod galerią ze zdjęciami najpiękniejszych kościołów w Polsce

Czy można jeść mięso w piątek? Prawo kanoniczne

- Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w Środę Popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa - można przeczytać w Kodeksie Prawa Kanonicznego.

Podczas oktawy Wielkanocy, każdy dzień, podobnie jak niedziela Zmartwychwstania Pańskiego, ma rangę uroczystości.  Liturgiczny okres wielkanocny w Kościele katolickim nie kończy się wraz z końcem oktawy, ale trwa do uroczystości Zesłania Ducha Świętego (tzw. pięćdziesiątnicy), która w tym roku przypadnie 28 maja. W sumie jest to 50 dni. W tym czasie zamiast modlitwy "Anioł Pański" o godz. 12.00 odmawia się tradycyjnie modlitwę "Regina Coeli", co oznacza dosłownie "Królowo Nieba, wesel się". Są to pierwsze słowa antyfony ku czci Najświętszej Maryi Panny.

 Zgodnie z przykazaniami kościelnymi każdy wierny zobowiązany jest przynajmniej raz w roku w okresie wielkanocnym przyjąć komunię świętą (III przykazanie kościelne).

Sklep Stokrotka od lat działał w kościele! Teraz biskup powiedział dość

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki