1 procent podatku. Komu przekazać w Warszawie i na Mazowszu? [LISTA ORGANIZACJI, FUNDACJI WARSZAWA]

2018-02-16 14:20
1 procent podatku. Komu przekazać w Warszawie i na Mazowszu?
Autor: Pixabay.com/stevepb 1 procent podatku. Komu przekazać w Warszawie i na Mazowszu?

Komu w Warszawie możemy przekazać 1 procent podatku dochodowego? Sprawdźcie listę organizacji pożytku publicznego.

Wpływy z 1 procenta naszego podatku to czasem poważny zastrzyk środków dla organizacji pożytku publicznego. W Warszawie i na Mazowszu jest wiele instytucji, które mają prawo do takiego dofinansowania. Od nas zależy, komu przekażemy nasz 1 procent podatku dochodowego.

Warszawiacy zdecydowanie najchętniej odprowadzają 1% podatku dla OPP. W zeszłym roku było to aż 22,63% pieniędzy zgromadzonych w skali kraju i wyniosło blisko 150 milionów złotych!

Poniżej znajduje się lista 10 przykładowych organizacji, które działają w Warszawie i na Mazowszu:

1. Polski Związek Głuchych (oddział mazowiecki)
KRS: 0000005726

W Polsce jest około 900 tysięcy osób głuchych. PZG dba o to, by nie czuły się wykluczone, co roku organizuje różnorakie inicjatywy wspomagające i kampanie społeczne, które mają na celu uświadomienie ludziom, jakie problemy dotyczą osób głuchych, a także przedstawiające ich kulturę. PZG dba o to żeby osoby głuche mogły funkcjonować w przestrzeni publicznej (a także medialnej) na równych zasadach. Przetłumaczył chociażby język migowy Konstytucję RP. PZG walczy również o dostęp głuchych do telewizji. Ten problem od wielu lat nie jest brany pod uwagę w debacie publicznej.

>>> Strona internetowa <<<

2. Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Warszawie
KRS: 0000024197

Jak sama nazwa wskazuje, jest to organizacja, w której członkostwo jest dobrowolne. Zajmuje się szkoleniami z wielu zakresów związanych z wodnym ratownictwem. W tym momencie grupa interwencyjna warszawskiego WOPR liczy 15 osób. Celem stowarzyszenia jest organizowanie pomocy oraz ratowanie osób, które uległy wypadkowi lub narażone są na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia w wodzie, prowadzenie profilaktycznej działalności w zakresie bezpieczeństwa osób pływających, kąpiących się oraz uprawiających sporty wodne, a także działalność na rzecz ochrony środowiska wodnego.

Nabór do WOPR Warszawa jest otwarty cały czas.
Autor: Pixabay.com/kaboompics Nabór do WOPR Warszawa jest otwarty cały czas.

>>> Strona internetowa <<<

3. Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych
KRS: 0000165010

Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych to stowarzyszenie osób, które działa przy stołecznej galerii Zachęta, którym bliska jest sztuka współczesna, którzy chcą w niej aktywnie uczestniczyć i czerpać z dorobku polskiej kultury. Towarzystwo współpracuje z galerią przy projektach edukacyjnych.

>>> Strona internetowa <<<

4. Fundacja na rzecz zwierząt "Przytul psa"
KRS: 0000319418

Można powiedzieć, że Fundacja zajmuje się sprawą bezdomnych zwierząt kompleksowo. Nie tylko poszukuje właścicieli dla bezdomnych czworonogów, ale także prowadzi sieć domów tymczasowych. Wszystko przy współpracy z wolontariuszami, którzy cały czas są potrzebni. Fundacja współpracuje również ze schroniskami i innymi organizacjami zajmującymi się zwierzętami. Prowadzi akcje uświadamiające chociażby z zakresu sterylizacji i kastracji zwierząt. Jednym z ważniejszych celów Fundacji jest stworzenie azylu dla najbardziej poszkodowanych, chorych, lub niepełnosprawnych zwierząt.

>>> Strona internetowa <<<

5. Społeczny Komitet Opieki nad Starymi Powązkami im. Jerzego Waldorffa
KRS: 0000024029

Co roku w święto zmarłych na Powązkach zjawia się tysiące warszawiaków. Członkowie komitetu dbają o to, by groby i ich otoczenie było utrzymane w porządku przez cały rok.

>>> Strona internetowa <<<

6. Fundacja Sinfonia Varsovia
KRS: 0000040968

Fundacja organizuje i finansuje koncerty, przedstawienia, recitale, festiwale, a nawet nagrania muzyczne. Dzięki temu młodzi, zdolni studenci akademii muzycznych w Polsce mogą zdobyć cenne umiejętności i doświadczenie gry zespołowej. Dzięki kontaktom Orkiestry i Fundacji Sinfonia Varsovia ze znakomitymi artystami na świecie, młodzi muzycy mają możliwość współpracy z wybitnymi fachowcami światowej klasy.

>>> Strona internetowa <<<

7. Fundacja Legii "Gotowi do pomocy"
KRS: 0000312389

Fundacja związana ze stołecznym klubem. Poza aktywizacją sportową, Fundacja tworzy i wspiera inicjatywy mające na celu polepszenie warunków życia potrzebujących rodzin, między innymi w zakresie zdrowia, edukacji, kultury oraz oczywiście sportu. Zajmuje się wyrównywaniem szans dzieciom i ich rodzinom z różnych środowisk, a także wspieraniem osób niepełnosprawnych w ich aktywności fizycznej i czynnym uczestnictwie w codziennym życiu.

>>> Strona internetowa <<<

8. Fundacja Warszawskie Hospicjum dla Dzieci
KRS: 0000097123

Zajmuje się opieką nad nieuleczalnie chorymi i śmiertelnie chorymi dziećmi i młodzieżą. Skupia się na podniesieniu jakości życia dziecka i wspieraniu jego rodziny. To nie tylko leczenie nieprzyjemnych objawów, ale również niesienie ulgi rodzinie i opieki w czasie umierania dziecka i w okresie żałoby. Celem działań Fundacji nie jest przedłużanie ani skracanie życia, ale poprawa jego jakości.

>>> Strona internetowa <<<

9. Fundacja "Nasze Dzieci" przy klinice onkologii w instytucie "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka"
KRS: 0000249753

Organizacja działa już 12 lat. Jej celem jest pomoc dzieciom dotkniętym chorobą nowotworową oraz rodzinom dzieci. W jej szeregach znajdują się rodzice dzieci, które już przeszły leczenie na oddziale, a także osoby, które w dzieciństwie były dotknięte chorobą nowotworową. Wsparcie zapewnia grupa wolontariuszy.

>>> Strona internetowa <<<

10. Stowarzyszenie Rodziców po Poronieniu
KRS: 9512224753

Celem stowarzyszenia jest pomoc kobietom, które poroniły, a także im partnerom i rodzinom. Stowarzyszenie prowadzi również konsultacje ze środowiskiem medycznym, a także działania informacyjne o poronieniu i jego skutkach w jego aspekcie medycznym, psychologicznym, społecznym i prawnym, mające na celu podnoszenie poziomu wrażliwości społecznej wobec osób, które doświadczyły poronienia.

Stowarzyszenie rodziców po poronieniu
Autor: Pixabay.com/Flachovatereza Stowarzyszenie rodziców po poronieniu

>>> Strona internetowa <<<

1 procent podatku - lista OPP w Warszawie i na Mazowszu

Poniżej dostępna jest lista organizacji pożytku publicznego uprawnionych do otrzymania 1 procentu podatku dochodowego od osób fizycznych:

>>> Rządowy Wykaz OPP [LISTA] <<<

Czytaj też: Tak wyglądała Warszawa pod koniec lat 50. Unikatowe slajdy! [ZDJĘCIA]

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE