Warszawa, Most Północny: 10 000 ton zawiśnie nad Wisłą

2010-04-07 5:30

To niewiarygodne! Most Północny, który złączy dwa brzegi, przypłynie do stolicy na łodziach aż z Gdańska. 140-metrowe stalowe fragmenty zostaną połączone z nasuwanymi właśnie płytami. Całość konstrukcji mostu będzie mieć aż 400 metrów długości, a ważyć - bagatela - dziesięć tysięcy ton!

Temperatury wzrosły i na budowie Trasy Mostu Północnego robota wre. Pojawiają się już pierwsze filary i nasypy. - Pracujemy bardzo ciężko, ale gra jest warta świeczki. Budowa mostu to po prostu prestiżowa sprawa - cieszy się inżynier Jarosław Wiewiórkowski (24 l.). Jak przyznaje, robotnikom na budowie nie idzie łatwo. - Co chwila koparka trafia na różne utrudnienia. To przede wszystkim śmieci, które były tu wyrzucane przez ostatnich kilkadziesiąt lat, ale też woda - wyjaśnia.

Drogowcy już rozpoczęli najważniejszy etap budowy - spinanie brzegów Wisły. Na białołęckim Tarchominie powstał gigantyczny nasyp, który został uformowany z 60 tysięcy wywrotek piachu. To na nim instalowana jest stalowa konstrukcja przeprawy, która ostatecznie będzie miała 400 metrów długości. - Specjalne siłowniki hydrauliczne wypychają ogromne elementy przeprawy w stronę Wisły - wyjaśnia inż. Jarosław Wiewiórkowski. Operacja nasuwania mostu zakończy się za około 10 miesięcy.

A gdy trasa na nasypach będzie już gotowa, barkami z Gdańska przypłynie długa na 140 metrów część konstrukcji mostu znajdująca się bezpośrednio nad rzeką. Choć zwykłym ludziom nie mieści się to w głowie, zamontuje ją monstrualny dźwig stojący na barkach zacumowanych na Wiśle.

Most Północny połączy Białołękę z Bielanami. To wymodlona przez warszawiaków przeprawa przez Wisłę. Kierowcy z Białołęki utykają bowiem w kilometrowych korkach na ulicach Modlińskiej i rozsypującym się moście Grota-Roweckiego. W ramach trasy mostowej powstanie bezkolizyjny węzeł w miejscu obecnego skrzyżowania ulic Marymonckiej, Pułkowej, Prozy, Wisłostrady i Zgrupowania AK "Kampinos" (dawna Pstrowskiego) oraz szeroka ulica Obrazkowa na Tarchominie.

Most Północny będzie składał się z trzech kładek: dwóch samochodowych i pieszo-tramwajowej. Drogowcy zapewniają, że kierowcy przejadą nim pod koniec 2011 roku.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE