Samowola!

Afera na pl. Zbawiciela. Konserwator zabytków zadecydował. Właściciel restauracji zapłaci pół miliona kary?

2022-12-29 12:57

Ciąg dalszy wielkiej afery na placu Zbawiciela! Właściciel włoskiej restauracji postanowił mimo decyzji konserwatora zabytków ponownie zabudować zabytkowe podcienia. W sprawie interweniował prof. Lewicki. - Prace w podcieniach placu Zbawiciela zostały przerwane – napisał w mediach społecznościowych. Teraz restauratora odpowiedzialnego za samowolę może spotkać surowa kara finansowa.

Samowola na placu Zbawiciela. Restaurator zapłaci pół miliona?

Skandal, jaki wywołała samowola na placu Zbawiciela dotarł prędko do konserwatora. - Wczoraj Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków nakazał natychmiastowe zaprzestanie prowadzonej tam, bez pozwolenia, zabudowy przy użyciu płyt z przeszkleniem. Ponadto wszczął dwa postępowania w tej sprawie – poinformował na Facebooku Mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków prof. Jakub Lewicki. Dodał, że dzięki interwencji prace zostały wstrzymane.

W sprawie pierwsi alarm podnieśli aktywiści z Miasto Jest Nasze. - Na placu Zbawiciela dochodzi do dantejskich scen rodem z filmu Krzysztofa Krauzego o tym samym tytule. Dopiero co miesiąc temu odkryto zabytkowe podcienia kolumnady i zdemontowano nielegalne ogródki restauracyjne na placu Zbawiciela, a dziś bliżej niezidentyfikowane osoby znowu wznoszą samowole w jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc Warszawy – pisali w poście na Facebooku.

Nakaz rozbiórki pawilonów urzędnicy wydali już w 2019 roku. Decyzja uprawomocniła się 1 listopada tego roku. Werandy miały już nigdy nie powrócić, właściciel restauracji postanowił jednak postawić na swoim. Teraz może za to słono zapłacić. - Kara administracyjna może wynieść do pół miliona złotych – informuje mazowiecki konserwator.

Sonda
Czy ogódki na placu Zbawiciela w Warszawie to dobry pomysł?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany