Andrzej Duda ogłasza zwycięstwo. "To szansa na przeprowadzenie dalszych reform"

2020-07-12 23:22 STAN
Andrzej Duda
Autor: TVP Info

Ostateczne wyniki wyborów nie są jeszcze znane, ale Andrzej Duda ogłosił już zwycięstwo w wyborach prezydenckich 2020. Więcej zdobytych głosów wskazały wprawdzie sondaże, ale Ipsos zaznaczył, że różnica między kandydatami jest minimalna i nie pozwala jednoznacznie stwierdzić, który z kandydatów zwyciężył II turę wyborów prezydenckich 2020. Dowiesz się więcej czytając ESKA Warszawa.

Andrzej Duda ogłasza zwycięstwo

- Wygrać wybory prezydenckie przy 70 proc. frekwencji to jest niebywała wiadomość. Jestem bardzo wzruszony. Dziękuję moim rodakom, którzy poszli do tych wyborów  - mówił Andrzej Duda tuż po ogłoszeniu sondażowych wyników wyborów.

Prezydent Duda pogratulował też swojemu konkurentowi Rafałowi Trzaskowskiemu i zaprosił go na spotkanie o godzinie 23.00. Trzaskowski nie przyjął propozycji i zaproponował spotkanie po ogłoszeniu ostatecznych wyników wyborów. 

Czytaj także: Wybory prezydenckie 2020: Ostateczne wyniki wyborów. Kiedy poznamy nazwisko prezydenta?

Sondaż wskazuje przewagę Dudy

Sondażowe wyniki badania exit poll Ipsos dla TVP, TVN i Polsat wskazały wprawdzie przewagę Andrzeja Dudy, który zdobył 50,4 proc. głosów. Rafał Trzaskowski uzyskał 49,6 proc. głosów. Jednak jak podkreśla Ipsos, nie ma możliwości, by stwierdzić jednoznaczne zwycięstwo jednego z kandydatów. Margines błędu wynosi 2 punkty procentowe, a różnica poparcia między dwoma kandydatami to 0,8 punktu procentowego.

Czytaj także: Wybory prezydenckie 2020: Minimalna różnica głosów! Kto został prezydentem Polski?

Ostrożne słowa sztabu

Po ogłoszeniu wyników sondażu exit pool, rzecznik kampanii Andrzeja Dudy, Adam Bielan optymistycznie, ale nieco ostrożniej niż prezydent, skomentował wyniki badania.

- Jest radość, jest też zmęczenie, bo to była wyjątkowo długa kampania. Trwała prawie pół roku. Wszystko wskazuje na to, że się udało, że zakończyliśmy tę kampanię zwycięstwem. Liczyliśmy na to, że zdobędziemy 50 proc. głosów plus jeden - bo to daje zwycięstwo. Jest pewnie nieco więcej. Wygląda na to, że to najlepszy wynik zjednoczonej prawicy, prawicy w ogóle. Żaden kandydat, żadna lista do tej pory nie zdobyła ponad 10 mln głosów. Przy takiej frekwencji to jest olbrzymi mandat demokratyczny do kontynuowania procesu zmian - mówi Adam Bielan.

Wygląda na to, że się udało - mówi Adam Bielan

"Prezydent Duda zasłużył na reelekcję"

- Czekamy na oficjalne wyniki, ale jestem pełen dobrej nadziei, że się potwierdzą. Pan prezydent Andrzej Duda zasłużył sobie na reelekcję. Gdyby nie ogromna dysproporcja w mediach to jestem przekonany, że nie byłoby II tury - mówił mówił minister sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro.

Liczymy, że zwycięstwo będzie uwiecznieniem znakomitych 5 lat prezydentury - mówi minister sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro:
II Tura wyborów: tak głosowali Polacy

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.