Będzie tunel pod Dworcem Wschodnim! Urzędnicy podpisali umowę na projekt

i

Autor: Materiały prasowe

Ma być gotowy w 2029 roku

Będzie tunel pod Dworcem Wschodnim! Urzędnicy podpisali umowę na projekt

2023-05-11 16:19

Jest już umowa na opracowanie projektu tunelu, którym ul. Tysiąclecia przebiegnie pod torami kolejowymi przy stacji Warszawa Wschodnia. Konstrukcja powstanie w ramach prowadzonej przez PKP PLK modernizacji linii średnicowej. Opracowana zostanie także koncepcja przebiegu ul. Tysiąclecia – na odcinku łączącym ulicę Żupniczą z Kijowską. Inwestycja ma być gotowa w 2029 roku.

W 2029 roku będzie tunel 

Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta podpisał z firmą Torprojekt umowę na wykonanie projektu budowlanego tunelu pod torami kolejowymi w ciągu ul. Tysiąclecia oraz opracowanie koncepcji ul. Tysiąclecia od ul. Żupniczej do ul. Kijowskiej. - Planowany termin oddania tunelu i drogi to 2029 rok – przekazała Agata Choińska-Ostrowska, rzeczniczka SZRM.

Węzeł komunikacyjny

Podpisana umowa to realizacja porozumienia, które miasto zawarło z kolejarzami. Tunel ma być kluczowym elementem układu komunikacyjnego przyszłego węzła Wschód, w którym zbiegną się linie kolejowe, tramwajowe, autobusowe i planowana trzecia linia metra. Wizja węzła powstaje na zlecenie Zarządu Transportu Miejskiego.

- Koncepcja tunelu zakłada, że znajdą się w nim: jezdnia zapewniająca po jednym pasie ruchu w każdym kierunku, obustronne chodniki i drogi rowerowe. Takie rozwiązanie ma być również utrzymane w koncepcji ul. Tysiąclecia – drogi, która będzie przebiegać tunelem łącząc ulice Kijowską i Żupniczą – przekazała rzeczniczka. Po zachodniej stronie ul. Tysiąclecia – bliżej stacji Warszawa Wschodnia – urzędnicy przewidują miejsce na linię tramwajową i przystanki z wejściami na perony kolejowych linii podmiejskich. - Ułatwi to podróżnym przesiadanie się między różnymi środkami komunikacji miejskiej – skomentowała Agata Choińska-Ostrowska.

Inwestycja jest elementem realizacji nowej koncepcji zagospodarowania Trasy Tysiąclecia, która połączy Pragę-Północ z Pragą-Południe. W ramach tej koncepcji przewidziane są m.in.: budowa ciągów dróg rowerowych, stworzenie miejsc przyjaznych pieszym, wytyczenie  lokalnych dróg dla ruchu samochodowego oraz trasy dla tramwaju. Powstać ma także układ powiązanych placów i skwerów oraz nowe elementy małej architektury. Konsultacje społeczne dotyczące koncepcji zagospodarowania Trasy Tysiąclecia odbyły się w 2022 r.

Koszt opracowania projektu tunelu oraz koncepcji ul. Tysiąclecia na odcinku od ul. Kijowskiej do ul. Żupniczej wyniesie 2,5 mln zł.

Będzie jaśniej i bezpieczniej w Parku Skaryszewskim Drogowcy wymienią wszystkie latarnie
Sonda
Czy remonty dróg w Warszawie są potrzebne?
Nasi Partnerzy polecają