Białe buty na ulicach Warszawy. Co się dzieje?! [GALERIA]

2020-10-20 15:03 Izabela Kraj
Białe buty na ulicach Warszawy
Autor: materiały prasowe Białe buty na ulicach Warszawy

Na ulicach Warszawy pojawiły się białe buty. Stoją przy ul. Racławickiej, Kruczej, Dolnej, Wrocławskiej czy Ostródzkiej. Leżą też przy ul. Sokratesa. Intrygują, ale też niepokoją. Bo mają niepokoić! To część happeningu, który ma zwrócić uwagę na miejsca tragicznych wypadków w stolicy.

Dziś  mija rok od dramatycznego wypadku przy ul. Sokratesa. Wtedy na przejściu dla pieszych zginął mężczyzna, który z wraz żoną i dzieckiem w wózku przechodził przez ulicę na Bielanach. Kierujący BMW pędził 136 km/h w terenie zabudowanym.- Po wypadku o sprawie szeroko pisały media. Premier Mateusz Morawiecki i Prezydent Warszawy – Rafał Trzaskowski zapowiadali daleko idące zmiany, które miały poprawić bezpieczeństwo ruchu drogowego. Jednak przez ostatni rok nie zmieniło się nic, a liczba ofiar wypadków wzrosła – w 2019 roku na stołecznych drogach zginęło 35 osób. Mamy dopiero październik, a w wypadkach drogowych życie straciło już 38 osób, w tym 20 pieszych! - informuje stowarzyszenie Miasto Jest Nasze. Aktywiści, by przypomnieć o bezpieczeństwie na ulicach Warszawy zorganizowali intrygujący happening.

PRZECZYTAJ: ŚMIERĆ POD KOŁAMI BMW

Białe buty na ulicach Warszawy
Autor: materiały prasowe Białe buty na ulicach Warszawy

Piesza Masa Krytyczna upamiętniła w ten sposób ofiary, zostawiając na miejscach wypadków symboliczne białe buty.  - Statystyki dla całego kraju są miażdżące. W Polsce śmiertelność to 77 ofiar na 1 mln mieszkańców, a średnia dla Unii Europejskiej to 55. Jesteśmy znacznie poniżej średniej. W 2020 roku przesunęliśmy się jeszcze w tym rankingu o dwa miejsca w dół. Gorzej niż w Polsce jest tylko w Rumunii i Bułgarii - podają statystyki aktywiści.

Po roku od wypadku na ulicy Sokratesa pojawiły się progi spowalniające. Ulica miała być przebudowana ale remont się przeciąga.

MINISTER NIE POZWOLIŁ PRZEBUDOWAĆ UL. SOKRATESA