Black Friday w Warszawie. Miejski Rzecznik Konsumentów radzi jak nie dać się oszukać

i

Autor: PIXABAY.COM Black Friday w Warszawie. Miejski Rzecznik Konsumentów radzi jak nie dać się oszukać

Szaleństwo zakupów

Black Friday w Warszawie. Miejski Rzecznik Konsumentów radzi jak nie dać się oszukać

2022-11-24 22:52

Black Friday w Warszawie. Na pytanie, jak nie dać się oszukać podczas Black Friday odpowiada Miejski Rzecznik Konsumentów, Małgorzata Rother. Rzeczniczka przestrzega również, byśmy w emocjach nie ulegali prostemu trickowi sprzedawców! O czym mowa? Wyjaśniamy w tekście!

Warszawa. Jak nie dać się oszukać podczas Black Friday?

W piątek (25 listopada) wypada Black Friday. Wiele towarów można będzie kupić na szczególnie korzystnych warunkach. Nie musimy się bać, że ograniczy to nasze prawa do zwrotu towaru, korzystania z gwarancji bądź rękojmi. Jednak warto pamiętać o paru rzeczach. Miejski Rzecznik Konsumentów radzi jak nie dać się oszukać!

Warto przypomnieć konsumentom, aby płacąc za towar zwrócili uwagę, czy jest on faktycznie przeceniony, czy cena na paragonie jest taka sama jaka widnieje na eksponowanym towarze – przypomina Małgorzata Rothert, Miejski Rzecznik Konsumentów w Warszawie.

Warto wspomnieć o tym, że nas, konsumentów, obowiązuje cena na tzw. półce lub wieszaku.

Nie ulegajmy prostemu trickowi sprzedawców. O czym mowa?

W zakupowych emocjach powinniśmy jednak pamiętać o stosowanym przez wiele sprzedawców tricku. Towar przeceniony o 50 proc. to okazja? Niekoniecznie! Bo jeśli wczoraj cena została o 50 proc. podniesiona, to dzisiejsza „okazja” oznacza przedwczorajszą cenę regularną.

Takim praktykom sprzedawców miała zapobiec unijna dyrektywa zwana we wspólnotowym żargonie Omnibusem. Teoretycznie obowiązuje ona w całej Unii Europejskiej od 28 maja tego roku. Ale w Polsce rząd nie zdążył z przygotowaniem odpowiedniej ustawy i przepisy nie weszły w życie.

Badania rynku pokazują, że w Polsce ceny na Black Friday są faktycznie obniżane zaledwie o kilka procent. Mam nadzieję, że za rok dyrektywa Omnibus zostanie zaimplementowana do polskiego prawa, co zagwarantuje konsumentom rozeznanie odnośnie faktycznej skali obniżki – komentuje Małgorzata Rothert.

Sonda
Planujesz zakupy w Black Friday 2022?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE