Bohaterka powstania warszawskiego obchodzi urodziny. Zofia Czekalska Sosenka skończyła 100 lat!

i

Autor: SE

Niezywkły dzień

Bohaterka powstania warszawskiego obchodzi urodziny. Zofia Czekalska ps. "Sosenka" skończyła 100 lat!

2023-07-06 15:02

Dziś niezwykły dzień. Bohaterka powstania warszawskiego Zofia Czekalska ps. „Sosenka” obchodzi swoje 100. urodziny! Znana z pogody ducha i poczucia humoru była łączniczka z batalionu „Chrobry II” całe powstanie spędziła w Śródmieściu przy ul. Siennej. Ze wszystkich stron spływają życzenia. Czego życzą jubilatce czytelnicy „Super Expressu”?

Zofia Czekalska „Sosenka” skończyła 100 lat. Walczyła w powstaniu warszawskim

Trudno jest o bardziej rozpoznawalną postać w świecie kombatantów i byłych powstania warszawskiego. Zofia Czekalska „Sosenka” bardzo chętnie udziela się w mediach i mimo upływających lat zawsze tryska energią i dobrym humorem.

„Sosenka” brała udział w powstaniu. Pełniła bardzo ważną rolę. Była łączniczką w batalionie Chrobry II i pracowała w Centralnej Składnicy Aptecznej przy ulicy Siennej 41 przygotowując opatrunki i leki. - "Mimo tego, że nie znałam Warszawy, jednak chodziłam tymi przejściami, zanosiłam coś do szpitali. Że jednak mimo swojego wzrostu, swojej słabości fizycznej, byłam taka silna i mimo wszystko jednak odważna – że chodziłam po te syropy, żeby przynieść, dać.” - opowiada pani Zofia cytowana na profilu BohaterON na Facebooku. To akcja wrocławskich stowarzyszeń promująca pamięć o powstańcach warszawskich wśrod młodzieży.

W czwartek, 6 lipca, pani Zofia skończyła 100 lat. Podczas tak okrągłej rocznicy nie śpiewa się tradycyjnego „sto lat”. Czego „Sosence” życzą czytelnicy „Super Expressu”? - Wszystkiego Najlepszego i życzę kolejnych 100 lat – napisał Kamil. - Wszystkiego najlepszego dużo zdrówka – takie życzenia złożyła Wanda. Wśród komentarzy pod naszym postem pojawiło się też mnóstwo kwiatów, oczywiście tych wirtualnych.