Bohaterski kapitan uratował mężczyznę, co skoczył z mostu... Pomogli mu pasażerowie barki

2020-08-12 21:44 Izabela Kraj
Kapitan Stanisław Całczyński  uratował topielca z Wisły
Autor: Archiwum prywatne Kapitan Stanisław Całczyński uratował topielca z Wisły

- Od 1971 roku pływam na wodzie, od pięciu lat po Wiśle i pierwszy raz miałem takie zdarzenie! - mówi „Super Expressowi” Stanisław Całczyński (68 l.), kapitan żeglugi śródlądowej, bosman z Portu Czerniakowskiego, dowodzący małym statkiem "Inna Bajka" i promem w Wawrze.

Właśnie uratował życie topiącemu się mężczyźnie, który chwilę wcześniej spadł z mostu… Kapitan jak co kilka dni ruszył z pasażerami na wieczorny rejs po Wiśle. Ale nie dane mu było popłynąć stałą trasą. – Zobaczyłem charakterystyczną fontannę wody ok. 200 metrów od Mostu Świętokrzyskiego. Po chwili było już widać tylko głowę człowieka, więc silnik na maksa i natychmiast popłynąłem w tym kierunku – opowiada nam pan Stanisław. Podpłynął do topielca, polecił członkowi załogi przygotować koło ratunkowe i przy pomocy pasażerów wciągnął go na pokład przez dość wysoką burtę. Pozostali uczestnicy rejsu oklaskami nagrodzili bohaterskiego kapitana. - Cieszę się, że współpracujemy z takimi osobami jak pan Stanisław - chwali go również Jan Piotrowski, pełnomocnik prezydenta Warszawy do spraw Wisły.

Stanisław Całczyński jest też pracownikiem miejskiego Zarządu Zieleni.

PRZECZYTAJ TAKŻE ROZMOWĘ Z JANEM PIOTROWSKIM O BULWARACH NAD WISŁĄ I POMYSŁACH WSPÓLNOTY MIESZKANIOWEJ Z POWIŚLA

Kapitan Stanisław Całczyński  uratował topielca z Wisły
Autor: Archiwum prywatne Kapitan Stanisław Całczyński uratował topielca z Wisły

– Dobrze, że udało się uratować tego człowieka – stwierdza skromnie pan Stanisław. Bohaterem się nie czuje, bo - jak mówi - każdy na wodzie zrobiłby to samo co on. Choć przyznał, że od uratowanego mężczyzny nie usłyszał ani słowa. – Miał ok. 30 lat. Siedział tak w mokrym ubraniu i ociekających butach i nic nie mówił, a chwilę później podpłynęła policja rzeczna i go przejęła - opowiada kapitan "innej Bajki" Kapitanowi pogratulował też prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

"Kapitan i załoga z fundacji Wisła Warszawie przy wsparciu pasażerów i policji rzecznej uratowali ostatnio człowieka, który spadł do rzeki z mostu Świętokrzyskiego. @warszawa dziękuje za Wasze bohaterstwo!" - pogratulował na portalach społecznościowych prezydent Warszawy.

ZAPISZ SIĘ NA BEZPŁATNY REJS PO WIŚLE! PRZECZYTAJ TUTAJ

Otwarcie pawilonu edukacyjnego 'Kamień' nad Wisłą

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.