Choinka za krew? To możliwe! Sprawdź, gdzie i kiedy [LISTA PUNKTÓW]

i

Autor: Pixabay Choinka za krew? To możliwe! Sprawdź, gdzie i kiedy [LISTA PUNKTÓW]

Piękna akcja

Choinka za krew? To możliwe! Sprawdź, gdzie i kiedy [LISTA PUNKTÓW]

2022-12-14 7:01

Piękną akcję zorganizowały Lasy Państwowe wspólnie z Narodowym Centrum Krwiodawstwa. Osoby, które 14 grudnia oddadzą krew, otrzymają choinkę! Akcja odbędzie się w blisko 80 punktach krwiodawstwa w całej Polsce, w tym w Warszawie i okolicach. Ta wyjątkowa akcja ma promować ideę honorowego krwiodawstwa.

Akcja "Choinka dla życia"

O wyjątkowej akcji poinformowano we wtorek, 13 grudnia, na konferencji prasowej w Warszawie.

"Lasy Państwowe wspólnie z Narodowym Centrum Krwiodawstwa przygotowały kolejną edycję akcji "Choinka dla życia", promującą ideę krwiodawstwa w Polsce" - mówił wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka.

"W tym szczególnym czasie adwentu i okresie Bożego Narodzenia warto, żebyśmy umieli się dzielić życiem, nadzieją. Dlatego zachęcamy wszystkich, by wzięli udział w tej akcji i zgłosili się do punktów krwiodawstwa. W zamian za krew można otrzymać choinkę, która jest nieodzownym elementem świąt Bożego Narodzenia w Polsce" - dodał.

Także wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zachęcał do honorowego dawstwa krwi i udziału w akcji. "Krew jest darem, który może przekazać człowiek dla człowieka. Wszyscy doskonale wiemy, że krwi nie można wyprodukować, nie można jej kupić" - akcentował wiceszef MZ.

Krew można oddawać nie tylko od święta

Dyrektor Narodowego Centrum Krwi Małgorzata Lorek akcentowała, że krwiodawcy są aktywni cały rok, oddając krew, nie czekając na prezenty i upominki, wiedząc, że krew ratuje życie i zdrowie.

Krwiodawstwo, jak podkreślała, to piękna misja. "Dziś możemy być dawcą, a jutro ktoś z nas lub z naszych bliskich może być biorcą" - zaznaczyła.

"Chcemy podziękować krwiodawcom za to, że są z nami zawsze, są w ciągu całego roku, nie przychodzą tylko po to, by otrzymać choinkę, ale po to, by ratować innym zdrowie i życie. Wszystkim dawcom życzymy spokojnych i szczęśliwych świąt, a choinka niech będzie symbolem podziękowań od tych wszystkich, którym krew uratowała życie" - dodała.

Miejsca, gdzie 14 grudnia można odebrać choinkę, można sprawdzić pod adresem choinkadlazycia.pl. My publikujemy listę tych zlokalizowanych na terenie Warszawy oraz okolic. Oto one:

  • RCKiK Warszawa, ul. Saska 63/75
  • Oddział Terenowy I Warszawa, ul. Cegłowska 80 (Szpital Bielański)
  • Oddział Terenowy II Warszawa, aleja Dzieci Polskich 20
  • Oddział Terenowy III Warszawa, ul. Nowogrodzka 59
  • Oddział terenowy Garwolin, Lubelska 50
  • Oddział terenowy Siedlce, ul. Formińskiego 14
  • Oddział terenowy Nowy Dwór Mazowiecki, ul. I. J. Paderewskiego 7
  • Punkt mobilny Warszawa, PKiN, Plac Defilad 1

Kto może oddawać krew?

Dawcą krwi mogą być osoby między 18. a 65. rokiem życia. Szczegółowy wywiad przed pobraniem krwi wyklucza osoby, które nie mogą jej oddawać. Krew można oddawać w dowolnym centrum, w oddziale terenowym lub podczas mobilnej akcji pobierania krwi, niezależnie od miejsca zamieszkania.

Od jednej osoby jednorazowo pobiera się 450 ml pełnej krwi, co trwa zwykle od pięciu do ośmiu minut. Należy do tego jednak doliczyć czas konieczny do wypełnienia ankiety, rejestrację, badanie i wywiad lekarski. Całość trwa zwykle ok. 40-60 minut. Krew jest badana po oddaniu, m.in. pod kątem stężenia hemoglobiny i wartości hematokrytu, ewentualnego zakażenia wirusem HIV czy zapalenia wątroby typu B i C. Określana jest również grupa krwi.

Komu potrzebna jest krew?

Krew i jej składniki podawane są głównie osobom, u których występują braki krwi i jej składników. Mogą być one spowodowane np. wypadkiem, zabiegiem operacyjnym, zaburzeniami krzepnięcia, po oparzeniach i urazach, a także występować u pacjentów z chorobami rozrostowymi i nowotworami, w trakcie i po chemioterapii oraz u pacjentów wymagających transplantacji lub zabiegów kardiochirurgicznych.

Sonda
Czy oddawałeś/aś kiedyś krew?
Nasi Partnerzy polecają