W Polsce jest 385 tysięcy osób chorych na schizofrenię

i

Autor: Pixabay.com/MabelAmber W Polsce jest 385 tysięcy osób chorych na schizofrenię

Czy chorzy na schizofrenię doczekają się leków długodziałających?

2018-04-17 10:52

Na Konferencji Schizofrenia Forum 2018 specjaliści dyskutowali o diagnozowaniu i leczeniu schizofrenii. Także w kontekście braku dostępu polskich pacjentów do leków nowej generacji o długotrwałym działaniu, co jest tragedią zarówno dla samych chorych, jak i ich rodzin.

Schizofrenia jest chorobą, na którą, szacunkowo, każdego roku zapada 5 na 100 000 Polaków. W sumie w naszym kraju jest 385 tysięcy chorych, z czego połowa nie została zdiagnozowana. Schizofrenia jest jednym z najcięższych i najtrudniejszych zaburzeń psychicznych, a także jednym z najbardziej stygmatyzujących. Dotyczy przede wszystkim ludzi młodych - diagnozuje się ją między 25-30 rokiem życia.

>>> WYPOWIEDZI EKSPERTÓW! Czy polscy pacjenci doczekają się nowoczesnego leczenia schizofrenii?

Koszty choroby są niemałe - przede wszystkim dlatego, że niewłaściwie kontrolowana schizofrenia to kosztowne hospitalizacje (obciążenie NFZ) i wydatki na świadczenia związane z niezdolnością chorego do pracy (ZUS). Dlatego prowadzone są dyskusje nad koniecznością wdrożenia psychiatrycznej opieki środowiskowej i odejścia od dotychczasowej opieki opartej na dużych szpitalach psychiatrycznych. Transformacja tego systemu w Polsce staje się faktem, a opieka psychiatryczna jest obecnie jednym z priorytetów rządu i Ministerstwa Zdrowia - zostaną przeznaczone na nią większe środki niż do tej pory.

>>> Schizofrenia: przyczyny, objawy, leczenie

To tym bardziej ważne, że leczenie chorych na schizofrenię wymaga podejścia medycznego i rehabilitacyjnego. Szczególnie dobre efekty przynosi leczenie pacjentów chorych na schizofrenię lekami LAI (z ang. long-acting injectable), czyli mającymi długotrwałe działanie. Niestety w Polsce, w przeciwieństwie do pozostałych krajów europejskich, pacjenci nie są leczeni lekami długodziałającymi opartymi na paliperydonie. Leki te pozwalałyby pacjentom na bardzo dobre funkcjonowanie w społeczeństwie, także w okresie remisji choroby, co stanowi niemałe odciążenie nie tylko dla samego chorego, ale i osoby sprawującej nad nim opiekę.

Czytaj też: Coraz więcej młodych Polaków myśli o popełnieniu samobójstwa? Te dane przerażają!

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki