Czekasz na przesyłkę? Uważaj! Nowy sposób oszustów "na DHL"

2021-10-15 17:08
Kurierzy DHL
Autor: Materiały prasowe Kurierzy DHL

Oszuści nie śpią! Co chwila pojawiają się coraz bardziej wymyśle sposoby, by wyłudzać dane i ukraść pieniądze nieświadomych niebezpieczeństwa osób. Tym razem oszuści nie podają się za policjantów czy wnuczków. Idąc z duchem czasu, wykorzystują popularność usług kurierskich. Uważaj na fałszywe SMS-y i maile. Jeden zły ruch i można stracić ogromne pieniądze.

Nie ma tygodni, by w mediach nie pojawiała się wzmianka o kolejnych oszukanych osobach. Oszuści wykorzystują wszystkie dostępne środki, by zmanipulować swoje ofiary i wykraść ich dane osobowe oraz zabrać oszczędności, nieraz odkładane przez całe życie. Właściwie nikt nie może się czuć bezpieczny. O ile osoby starsze najbardziej narażone są na oszustwa metodą na policjanta czy wnuczka, tak osoby młodsze mogą zostać oszukane nawet za pośrednictwem komunikatorów i mediów społecznościowych.

Nie tak dawno pisaliśmy o oszustwach, do których dochodzi za pośrednictwem OLX i komunikatora WhatsApp, a także Vinted. Oszuści nadal żerują również na osobach korzystających z BLIK-a czy paczkomatów InPost.

Tym razem oszuści na tapetę wzięli sobie kolejną firmę kurierską - DHL. Do osób korzystających z jej usług przychodzą niepokojące SMS-y i maile. Wiadomości informują, że przesyłka została zatrzymana przez służby celne, i aby ją otrzymać, trzeba zapłacić odpowiednią kwotę.

Oto przykładowa treść wiadomości:

"Twoja przesyłka DHL Express o numerze listu przewozowego 3176053591 dotarła do Twojego kraju i została odprawiona. Twoja przesyłka wymaga cła importowego/podatku. Kwota to 1 185,87 zł. Aby uniknąć wpływu na dostawę, zapłać nam tę kwotę bezpiecznie online. Kliknij tutaj,, aby zapłacić, zobacz kalkulację cła/podatku i pobierz odpowiednie dokumenty. Aby obserwować aktualny status Twojej przesyłki kliknij tutaj"

Pod żadnym pozorem nie należy klikać w podany link. To oszustwo! Potwierdza to sama firma kurierska, której logo perfidnie wykorzystują oszuści.

"W związku z rozsyłanymi sms przez nieautoryzowane podmioty, w treści których zawarte jest odwołanie do marki DHL, dotyczącymi rzekomego zatrzymania przesyłek przez służby celne, pragniemy poinformować, że DHL Express nie jest nadawcą tych wiadomości. Informujemy, że firma DHL Express pobiera opłaty jedynie za oficjalne transakcje związane z transportem przesyłek lub związane z obowiązkiem uiszczenia cła, podatku VAT, opłat za dostawę, itp. za konkretną przesyłkę. Ze względów bezpieczeństwa i ochrony danych informujemy, że nie należy otwierać linków czy załączników z niepotwierdzonych źródeł elektronicznych tj. sms czy e-mail. Informujemy, że jedynym źródłem do pobierania aplikacji DHL Express są autoryzowane sklepy Google Play i Apple App Store" - czytamy w oficjalnym oświadczeniu DHL Express.

Sonda
Czy kiedykolwiek padłeś/aś ofiarą oszustwa?
Kazimierz Krupa: Rząd działa na rozkaz, a nie z rozsądku [Super Raport]
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE