Członkowie WWF Polska alarmują: Olej z Elektrowni Ostrołęka płynie do Narwi!

2019-10-21 21:07 Michał Michalak
Członkowie WWF Polska alarmują: Olej z Elektrowni Ostrołęka płynie do Narwi!
Autor: commons.wikimedia.org

Kilka godzin temu służby elektrowni poinformowały, że sytuacja jest opanowana, i wyciek, do którego doszło w sobotę, nie stanowi zagrożenia dla środowiska. Co innego twierdzi WWF Polska, którego pracownicy patrolowali rzekę wraz ze Społeczną Strażą Rybacką.

Plamę oleju nieznanych rozmiarów zauważyli 20 kilometrów od Ostrołęki w pobliżu miejscowości Różan. Na razie nie wiadomo, jak duże jest skażenie i jakie może to rodzić konsekwencje dla środowiska, ale o alarmującym odkryciu zostały już poinformowane wszystkie możliwe służby, w tym Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska i Wody Polskie. Pracownicy WWF zadzwonili także pod numer 112.

Te informacje są nie do końca zgodne z dzisiejszym komunikatem Elektrowni Ostrołęka, w którym czytamy, że "potencjalne zagrożenie dla środowiska naturalnego i ekosystemu rzeki Narwi zostało zneutralizowane", a akcja ratownicza prowadzona razem z Państwową Strażą Pożarną i WIOŚ-iem zakończyła się w niedzielę po godz. 18. Przypomnijmy, że o samym wycieku spółka poinformowała w sobotę, gdy doszło do rozszczelnienia chłodnicy oleju uszczelniającego Turbozespołu nr 1 elektrowni.