Czy Struzik to zakupoholik?

2009-10-28 3:30

Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik (52 l.) biadoli, że w kasie Mazowsza brakuje pieniędzy, a chwilę potem ogłasza przetarg na zakup kolejnych niepotrzebnych gadżetów. Czy jest zakupoholikiem?

Lista zakupów jest jak zwykle imponująca: 6000 chromowanych długopisów, 700 metalowych breloków, 100 skórzanych portfeli, 300 T-shirtów, 50 metalowych piór wiecznych z pozłacanymi aplikacjami metalowymi, 50 metalowych piór wiecznych z połyskującymi chromowymi aplikacjami z metalu, 300 plecaków, tyle samo toreb turystycznych, 700 kubków, 1000 toreb z juty, 3600 toreb papierowych małych i dużych... Dostawa tych bajerów pochłonie przynajmniej 100 tysięcy złotych! I to w momencie, gdy wszyscy zaciskają pasa i sam marszałek tnie wydatki. Po co więc to wszystko? Jak zwykle - dla promocji. - To są pieniądze unijne, które muszą być wydane na promocję programu rozwoju obszarów wiejskich. Te przedmioty będą zapewne rozdawane podczas pikników i konferencji - wyjaśnia Marta Milewska, rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego.

Dziwnym trafem, w przypadku marszałka Struzika wszystkie zakupy są koniecznością. Podobnie było z pakietem ołówków ze śmiesznymi główkami, fartuchami i rękawicami kuchennymi za przeszło 100 tys. zł, luksusowymi aktówkami i portfelami dla zagranicznych gości i pomysłem kupna satelity za 65 mln zł.

Można podejrzewać, że marszałek po prostu uwielbia gadżety. Niestety, może się też za tym kryć coś znacznie gorszego - zakupoholizm. - Jeśli ktoś ma mało pieniędzy, a mimo to kupuje dla siebie jakieś zabawki, to zdecydowanie ma problem - zauważa Adam Nyk (39 l.), specjalista terapii uzależnień. - Z zakupoholizmem jest podobnie jak z uzależnieniem od alkoholu czy narkotyków - warto szukać pomocy u psychologa lub psychiatry. Najpierw jednak trzeba samemu uświadomić sobie, że coś jest nie tak - dodaje Adam Nyk.

Panie marszałku, sprawa jest poważna! Może warto to i owo przemyśleć?

Co to jest zakupoholizm?

Zakupoholizm to chęć i potrzeba dokonywania zakupów, podczas której dochodzi do realizowania niezaplanowanych i w rezultacie niepotrzebnych zakupów produktów, dóbr czy usług. Najczęściej towarzyszą im stany zadowolenia, euforii, poczucia spełnienia. Po pewnym czasie kupujący odczuwa jednak smutek, wyrzuty sumienia, złość, rozczarowanie i rozgoryczenie. Jest to uzależnienie podobne do innych (np. uzależnienie od hazardu, seksu, Internetu itd.).

 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki