Czy Struzik to zakupoholik?

2009-10-28 3:30 MOD

Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik (52 l.) biadoli, że w kasie Mazowsza brakuje pieniędzy, a chwilę potem ogłasza przetarg na zakup kolejnych niepotrzebnych gadżetów. Czy jest zakupoholikiem?

Lista zakupów jest jak zwykle imponująca: 6000 chromowanych długopisów, 700 metalowych breloków, 100 skórzanych portfeli, 300 T-shirtów, 50 metalowych piór wiecznych z pozłacanymi aplikacjami metalowymi, 50 metalowych piór wiecznych z połyskującymi chromowymi aplikacjami z metalu, 300 plecaków, tyle samo toreb turystycznych, 700 kubków, 1000 toreb z juty, 3600 toreb papierowych małych i dużych... Dostawa tych bajerów pochłonie przynajmniej 100 tysięcy złotych! I to w momencie, gdy wszyscy zaciskają pasa i sam marszałek tnie wydatki. Po co więc to wszystko? Jak zwykle - dla promocji. - To są pieniądze unijne, które muszą być wydane na promocję programu rozwoju obszarów wiejskich. Te przedmioty będą zapewne rozdawane podczas pikników i konferencji - wyjaśnia Marta Milewska, rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego.

Dziwnym trafem, w przypadku marszałka Struzika wszystkie zakupy są koniecznością. Podobnie było z pakietem ołówków ze śmiesznymi główkami, fartuchami i rękawicami kuchennymi za przeszło 100 tys. zł, luksusowymi aktówkami i portfelami dla zagranicznych gości i pomysłem kupna satelity za 65 mln zł.

Można podejrzewać, że marszałek po prostu uwielbia gadżety. Niestety, może się też za tym kryć coś znacznie gorszego - zakupoholizm. - Jeśli ktoś ma mało pieniędzy, a mimo to kupuje dla siebie jakieś zabawki, to zdecydowanie ma problem - zauważa Adam Nyk (39 l.), specjalista terapii uzależnień. - Z zakupoholizmem jest podobnie jak z uzależnieniem od alkoholu czy narkotyków - warto szukać pomocy u psychologa lub psychiatry. Najpierw jednak trzeba samemu uświadomić sobie, że coś jest nie tak - dodaje Adam Nyk.

Panie marszałku, sprawa jest poważna! Może warto to i owo przemyśleć?

Co to jest zakupoholizm?

Zakupoholizm to chęć i potrzeba dokonywania zakupów, podczas której dochodzi do realizowania niezaplanowanych i w rezultacie niepotrzebnych zakupów produktów, dóbr czy usług. Najczęściej towarzyszą im stany zadowolenia, euforii, poczucia spełnienia. Po pewnym czasie kupujący odczuwa jednak smutek, wyrzuty sumienia, złość, rozczarowanie i rozgoryczenie. Jest to uzależnienie podobne do innych (np. uzależnienie od hazardu, seksu, Internetu itd.).

 

Komentarze
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE