Pogrzeb dowódcy „Zośki” na Powązkach. Ryszard Białous spoczął obok harcerskich grobów [GALERIA]

2019-07-31 19:46 IKR
Dowódca Zośki pochowany po raz drugi
Autor: Marcin Smulczyński / Super Express

Ryszard Białous ps. „Jerzy”, dowódca harcerskiego batalionu „Zośka”, został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Spoczął obok swoich żołnierzy, leżących w mogiłach z brzozowymi krzyżami.

To był drugi pogrzeb Ryszarda Białousa. Współtwórca Grup Szturmowych w Szarych Szeregach i dowódca jednego z najsłynniejszych harcerskich batalionów zmarł w Argentynie 27 lat temu. Chciał być pochowany właśnie na Powązkach i w przeddzień 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego jego wola została spełniona. Pośmiertnie został odznaczony przez prezydenta RP Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą oraz awansowany na pułkownika.

- Przede wszystkim był harcerzem. Zachowywał osobistą harcerską uczciwość. Swoim postępowaniem zyskał szacunek i przyjaźń w Argentynie. Zawsze powtarzał: żeby Polska była szanowana na świecie, Polacy na emigracji muszą pokazać najwyższy poziom kultury, pracowitości i uczciwości w swoim codziennym życiu - mówił podczas uroczystości pogrzebowych syn „Jerzego”, Jerzy Białous.

 

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE