EGIPSKIE CIEMNOŚCI na warszawskich mostach. Co się dzieje?

Most Świętokrzyski
Autor: Maciej Margas / MaciejMargas.pl Most Świętokrzyski

Wielu warszawiaków nie kryje swojego zdziwienia. W okolicy mostów jest dużo ciemniej niż dotychczas. Na kilku przeprawach przez Wisłę mimo zmroku nie włączyło się oświetlenie. Czy to oznacza, że w ratuszu brakuje pieniędzy?

Jest ciemniej!

Urzędnicy nie włączyli oświetlenia w kilku miejscach Warszawy. Nie działa podświetlenie mostu Śląsko-Dąbrowskiego, Gdańskiego, Poniatowskiego, Siekierkowskiego, Świętokrzyskiego. Nie świeci się również wiadukt Markiewicza i ciąg drzew w Alejach Ujazdowskich. Od godz. 17 do 18 wyłączona została iluminacja na Pałacu Kultury i Nauki. 

Protest samorządowców

- Jesteśmy świadomi tego, że dobre oświetlenie to gwarancja bezpieczeństwa, dlatego wyłączamy jedynie światła obiektów, które na bezpieczeństwo nie wpływają. Wszystkie ciągi drogowe, piesze czy rowerowe będą oświetlone jak dotychczas - informuje ratusz. Wyłączenie oświetlenia w kilku miejscach Warszawy to celowy ruch urzędników. Jest to protest ratusza i innych samorządów w całym kraju przeciwko ustawie, która pozbawia zarządców miast pieniędzy z PiT i CiT, potrzebnych na lokalne inwestycje. Wyłączenie oświetlenia miejskiego ma uzmysłowić rządzącym, co może się wydarzyć się jeśli miasta pozbawione pieniędzy będą musiał wprowadzać oszczędności. Stowarzyszenie „Tak! Samorządy dla Polski” żąda zwiększenia udziału samorządów w podatku PiT. 

Super Raport 01.12 (Goście: Bartłomiej Sienkiewicz - Platforma Obywatelska, były szef MSW oraz prof. Ernest Kuchar - specjalista chorób zakaźnych WUM)