ROBI WRAŻENIE

Gigantyczna tarcza w nocy przejechała przez Warszawę. Tak wyglądał jej transport!

Transport tarczy TBM. Takiego przedsięwzięcia na polskich drogach jeszcze nigdy nie było. Przez pół kraju przejeżdża konwój z wielką tarczą do drążenia tunelu na trasie ekspresowej S19 pod Rzeszowem. Wszystkie samochody jadące jeden za drugim tworzą zestaw o długości 4,5 km. W nocy z soboty na niedzielę konwój przejechał przez Warszawę. Zamknięte były: Południowa Obwodnica Warszawy, trasy ekspresowe S7 i S17 oraz wiele ulic na Ursynowie i Mokotowie.

Tarcza TBM jedzie przez Polskę. Zobaczcie jej przejazd przez Warszawę!

To przełomowa operacja na drogach – mówią wprost drogowcy z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad! Ogromna tarcza TBM, która wydrąży tunel zlokalizowany do 100 m pod ziemią, ruszyła w nocy z 11 na 12 listopada z Opola, dokąd wcześniej dopłynęła statkiem z Hiszpanii. Do Babicy (woj. podkarpackie) dotrze m.in. przez Warszawę. Wybór trasy nie jest przypadkowy – tarcza jest tak duża i ciężka, że nie mogłaby przejechać przez bramki poboru opłat na autostradzie A4. Mierząca 112 m długości i ważąca 4 tys. t maszyna przejedzie przez stolicę w nocy z soboty na niedzielę. Około godz. 23 transport skieruje się na drogę ekspresową S8 w stronę stolicy. Jak przewidują drogowcy, między północą a godz. 1 konwój opuści woj. łódzkie i wjedzie na teren Mazowsza. 

Ruch w kierunku Warszawy odbywał się całą szerokością jezdni, w ślimaczym tempie – 10 km/h. Wielkiego konwoju nie będzie można wyprzedzić. Konwój przejechał Południową Obwodnicą Warszawy, gdzie przekroczył Wisłę i wjechał w dalsza podróż, na ekspresową trasę w kierunku Lublina. 

Do przewozu największych elementów drogowcy wykorzystają zestawy o niewyobrażalnych rozmiarach. Największy z nich będzie miał szerokość 9 m i długość 74 m. Przejazd gigatransportu odbywa się tylko nocą, w godz. 22–6. Zamknięto drogi ekspresowe S2, S8 i S17, w tym Południową Obwodnicę Warszawy. Nad wszystkim będzie czuwała policja. Cały przejazd przez Polskę będzie trwał ok. 20–25 dni. 

Sonda
Widzieliście przejazd tarczy?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany