Przedświąteczny horror zakupowy

Horrendalne ceny żywych choinek w Warszawie. Nawet 480 zł za drzewko

2022-12-16 9:20

Gdzie kupić najtańszą choinkę? - To pytanie zadają sobie mieszkańcy Warszawy. W tym roku, przy szalejącej inflacji okazuje się, że znalezienie niedrogiego świątecznego drzewka graniczy z cudem. Ceny jodeł, w porównaniu z grudniem zeszłego roku wzrosły średnio aż o 25 proc.! Co ciekawe, w 2021 roku podwyżka wynosiła tyle samo.

Gdzie kupić najtańsze świąteczne drzewko? "Super Express" na tropie

Wiele osób, atmosferę prawdziwych świąt, zaczyna czuć dopiero, gdy w domu pojawia się „żywe” drzewko. W tym roku nie każdy jednak będzie mógł sobie na nie pozwolić. Dziennikarze „Super Expressu” jak co roku sprawdzili, ile średnio kosztują choinki w stolicy. Przejechali kilka dzielnic w poszukiwaniu najtańszego drzewka. Niestety inflacja zrobiła swoje i drożyzna uderzyła praktycznie w każdy punkt sprzedaży.

Ceny choinek wzrosły średnio o 25 procent

W ubiegłym roku 2,5-metrową jodłę szczęśliwcy mogli upolować najtaniej za 80 zł. Już wtedy wydawało się drogo i była to podwyżka o 25 proc. względem sprzedaży z 2020 r. Jak wynika z notatnika naszych reporterów, na tegoroczne święta, cena wzrosła o kolejne 25 proc. i za jodłę o wspomnianych wymiarach zapłacimy już średnio 100 zł. - Drzewka są drogie w hurcie. Urosły ceny nawozów. Droższe jest też tzw. placowe za handel na czyjejś ziemi. To wszystko odbija się na cenach choinek – powiedział w rozmowie z „SE” Tomasz Petryka (46 l.), właściciel podwarszawskiej plantacji świątecznych drzewek.

Mniej stoisk a ceny z kosmosu 

Klienci nie dowierzają, gdy słyszą tegoroczne ceny na stołecznych stoiskach. A tych, jest w tym roku o wiele mniej. W niektórych dzielnicach trzeba wręcz kluczyć po osiedlach w poszukiwaniu sprzedawców. A jak już znajdziemy, to cena wymarzonej przez nas jodełki może mieć nawet dwójkę z przodu. Najdroższe drzewka spotkaliśmy na Żoliborzu. Tam cennik zamyka się na 480 zł za trochę wyższą jodłę.

Horrendalne ceny choinek w Warszawie. Nawet 400 zł za sztukę

Ulica Ząbkowska (Praga-Północ)

  • Jodła: 80 zł – 200 zł
  • Świerk: 80 zł – 150 zł

Ulica Jagiellońska (Praga-Północ)

  • Jodła: 120 zł – 200 zł
  • Świerk: 60 zł – 140 zł

Ulica Płochocińska (Białołęka)

  • Jodła: 100 zł – 250 zł
  • Świerk: 80 zł – 120 zł

Ulica Mickiewicza (Żoliborz)

  • Jodła: 60 zł – 480 zł
  • Świerk: 30 zł – 400 zł

Ulica Okopowa (Wola)

  • Jodła: 100 zł – 400 zł
  • Świerk: 100 zł – 200 zł
Sonda
A Ty jaką choinkę wolisz? Żywą czy sztuczną?
Nasi Partnerzy polecają