Wielka zmiana

Hotel Sobieski w Warszawie zmienia kolor! Budynek nie będzie zabytkiem, prace ruszyły

2023-03-03 9:34

Właściciele hotelu Sobieski chcą go pomalować na biało! Przy ścianach pstrokatego budynku robotnicy zaczęli ustawiać już rusztowania. Stołeczny konserwator zabytków próbował zablokować ich prace! Michał Krasucki chciał wpisania budynku do rejestru zabytków i ocalenia oryginalnych kolorów elewacji. Jednak wojewódzki konserwator zabytków odrzucił wniosek i prace remontowe ruszyły.

Hotel Sobieski w Warszawie zmienia kolor. Klamka zapadła

Biel i szarość zamiast kolorów? Tak już niebawem będzie wyglądał jeden z najbardziej charakterystycznych budynków w Warszawie. Hotel "Sobieski" od lat budzi duże kontrowersje, a wszystko przez pastelową elewację. Symbol kiczu, który kojarzy się z czasami ortalionów i jarmarku "Europa" ma pewnie tyle samo zwolenników, co przeciwników. Świadczy o tym ostra dyskusja, która rozgorzała po ogłoszeniu decyzji właściciela obiektu, który chce przemalować go na biało i szaro. Pomysł mocno podzielił mieszkańców Warszawy.

W sporze głos zabrał Michał Krasucki. - Tak pomalowany Sobieski jest niczym – protestował stołeczny konserwator zabytków. I złożył wniosek o wpisanie obiektu do rejestru zabytków, bo budynek jest według niego ważnym przykładem architektury początku lat 90. Jednak wojewódzki konserwator zabytków odrzucił jego pismo! Dlaczego? - Jest na to za późno. Robotnicy rozpoczęli już prace, a wszczęcie procedury oznaczałoby ich przerwanie. Może to narazić nas na wypłatę wysokiego odszkodowania - mówi prof. Jakub Lewicki. Los słynnej warszawskiej "pastelozy" został więc przesądzony. Czy "Sobieski" wypięknieje po remoncie? Przekonamy się niebawem.

Hotel Sobieski zmienia kolor! Budynek nie będzie zabytkiem, prace ruszyły
Sonda
Czy hotel Sobieski będzie lepiej wyglądał po przemalowaniu na biało?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki