Idealne CV – co powinno zawierać?

2021-06-22 13:12
Idealne CV – co powinno zawierać?
Autor: mat.prasowe

Podczas ubiegania się o pracę CV stanowi wizytówkę każdego kandydata. To także ono decyduje o tym, czy zostanie on zaproszony do kolejnego etapu rekrutacji. Ogromnie ważne jest więc, aby znalazło się w nim wszystko, co może zainteresować potencjalnego pracodawcę, jednocześnie ukazując wszystkie zalety aplikującego.

Gotowe szablony z CV

Celem każdego Curriculum Vitae (w skrócie CV) jest przekonanie rekrutera do danej kandydatury. Aby się to udało, dokument ten powinien być przejrzysty, estetyczny i uzupełniony o wszelkie niezbędne treści. Osoby, które obawiają się, że ich CV nie sprosta wymaganiom, mogą skorzystać z jednego z gotowych szablonów CV, dostępnych na stronie Pracuj.pl lub posiłkować się przeznaczonym do tego bezpłatnym wzorem.

Co powinno znaleźć się w CV?

Na wstępie warto zaznaczyć, iż tekst CV nie może być napisany w ciągu. Powinien on być podzielony na kilka segmentów. Zazwyczaj w profesjonalnym CV wyróżnia się 7 standardowych sekcji:

  • dane kontaktowe – czyli imię, nazwisko, stanowisko (lub tytuł zawodowy), numer telefonu, adres e-mail,
  • podsumowanie zawodowe (czyli sekcja o mnie) – krótki opis kluczowych osiągnięć i doświadczeń zawodowych, jak również związanych z nimi kompetencji,
  • umiejętności – najważniejsze umiejętności kandydata, zarówno miękkie, jak i twarde (warto zestawić je z wymaganiami podanymi w ofercie pracy),
  • doświadczenie – lata pracy, stanowiska oraz nazwy firm, jak również wykonywane obowiązki,
  • wykształcenie –  pokrótce opisane etapy edukacji, z wyszczególnieniem nazw szkół i uzyskanych stopni naukowych,
  • zainteresowania – hobby oraz rzeczy, które pokażą osobowość kandydata,
  • klauzula CV.

Układ ten pomaga rekruterowi w przejrzysty sposób przejrzeć zawartość dokumentu, weryfikując jego poprawność z wymaganiami oferty pracy. Dodatkowo w szybki sposób pozwala zapoznać się z ogólnym obrazem kandydata oraz określić, czy nadaje się on na proponowane stanowisko.

Estetyka CV

Bez wątpienia najważniejszą rolę w CV odgrywają sekcje związane z wykształceniem, doświadczeniem i umiejętnościami. Niemniej jednak nie zapominajmy o tym, że liczy się także wygląd dokumentu. Przede wszystkim nie może zabraknąć w nim zdjęcia kandydata. Należy zrobić je w schludnym ubraniu, na białym tle.

Istotna jest także forma CV. Powinno być ono napisane standardowym fontem. Nie należy używać jaskrawych, barwnych kolorów.

Artykuł sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE