JAK GŁOSOWAĆ poza MIEJSCEM ZAMELDOWANIA?

2011-09-23 19:51

Zdezorientowanym wyborcom, którzy chcą bez przeszkód zagłosować, podpowiadamy, jak załatwić wszelkie potrzebne formalności. Trzeba się z nimi uporać na przykład wtedy, gdy chce się zagłosować poza miejscem zameldowania.

Naczelnik dzielnicy Bemowo Robert Wójcik (62 l.) specjalnie dla naszych Czytelników rozwiewa wszelkie wątpliwości.

- Do 26 września osoby niewidome zgłaszać mogą telefonicznie, e-mailowo, faksem lub osobiście chęć głosowania za pomocą nakładki w alfabecie Braille'a - mówi.

Także do 26 września jest czas na złożenie wniosku o przeniesienie do lokalu przystosowanego dla osób niepełnosprawnych. Do 29 września natomiast przyjmowane są wnioski o głosowanie przez pełnomocnika. Mogą z tego skorzystać niepełnosprawni oraz seniorzy, którzy najpóźniej w dniu wyborów skończą 75 lat.

- Podkreślam, że pełnomocnictwo notarialne nie będzie uwzględnione. Właściwe trzeba ustanowić poprzez urząd dzielnicy. Potrzebnedo tego druki należy pobrać ze strony lub w urzędzie. Pełnomocnikiem nie musi być osoba z rodziny ani zamieszkała w tej samej dzielnicy - podkreśla Robert Wójcik.

Wszyscy, którzy nie mają stałego meldunku lub zameldowani są gdzie indziej, mogą do 4 października dopisać się do stołecznego spisu wyborców. - A zaświadczenie o prawie do głosowania poza miejscem zamieszkania, czyli na przykład podczas urlopu lub delegacji, można pobrać do 7 października od ręki, po złożeniu odpowiedniego wniosku w swoim urzędzie dzielnicy.

Ważne terminy

do 26.09 zgłoś chęć głosowania z nakładką Braille'a lub w lokalu przystosowanym do potrzeb niepełnosprawnych

do 29.09 złóż wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania

do 4.10 złóż wniosek o dopisanie do spisu wyborców

do 7.10 złóż wniosek o zaświadczenie o prawie głosowania poza miejscem zamieszkania

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki