W sobotę otwarcie metra na Wolę. Jeśli epidemia nie pokrzyżuje tych planów... [GALERIA]

2020-04-02 19:57 Izabela Kraj ikraj@grupazpr.pl, Mateusz Nadworski mnadworski@grupazpr.pl
Metro zmienia komunikację na Bemowie
Autor: materiały prasowe

Wreszcie jakieś dobre wieści w czasie tej zarazy! Wojewoda mazowiecki dał pozwolenie na uruchomienie trzech nowych stacji metra na Woli. Jak potwierdził w ratuszu "Super Express" otwarcie już w tę sobotę! Znamy godzinę. Takiego otwarcia jeszcze w historii metra nie było!

Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał zgodę na dopuszczenie do użytku stacji Księcia Janusza, Młynów i Płocka. - Teraz decyzja o oficjalnym otwarciu stacji zależy od władz Warszawy, które mam nadzieję będą uwzględniać sytuację epidemiologiczną i wybiorą odpowiednią formę i datę udostępnienia podziemnej kolejki dla mieszkańców – informuje wojewoda Konstanty Radziwiłł.

Nie będzie gdzie leczyć chorych! Zaraza wędruje za lekarzami [WIDEO]

Podobnie jak przy poprzednim etapie budowy II linii (na Targówku) dokumentacja wolskiego odcinka obejmuje kilkanaście tomów projektów, protokołów, map i innych dokumentów. Inspektorzy musieli to wszystko zweryfikować ze stanem faktycznym. I jest już ostatni dokument potrzebny do otwarcia wolskiego odcinka metra!

Po otrzymaniu tej decyzji miasto jest w stanie uruchomić ten odcinek w ciągu 72 godzin. Prezydent Rafał Trzaskowski zapewniał, że metro ruszy „w pierwszych dniach kwietnia” . Podawano datę 4 kwietnia. Ale tym razem nie było czuć pośpiechu…

Koronawirus zbiera żniwo! Zmarły kolejne dwie osoby w szpitalu w Radomiu!

Bo przy takiej okazji - przy której zawsze mogli błyszczeć z dumy wykonawcy i szefostwo metra, przy której w ich cieple mogli grzać się też politycy – nie będzie wielkiej fety! Nie będzie przecinania wstęgi, nie będzie tłumów i przemówień.

Wszyscy twórcy tej inwestycji muszą po prostu z dumą przyjąć, że ona dobiegła końca. I oddać ją do użytku warszawiakom.

Narzucone przez rząd zasady bezpieczeństwa związane ze stanem epidemii nie pozwalają na huczne otwarcie i pierwszy przejazd w takim ścisku, jak to było kilka miesięcy temu gdy metro zaczęło dojeżdżać na Targówek.

Uprawiają seks aż sufit się trzęsie! Sąsiedzi nie wytrzymują! Zostawili im niespodziankę!

Dziś w każdym pociągu musiałaby zostać wolna połowa miejsc siedzących.

Uważaj! Przez ten smakołyk możesz przekroczyć normę i stracić prawo jazdy

Oficjalnie jeszcze nie wiadomo jaką formę przybierze uruchomienie metra na Woli. Jak jednak ustalił „Super Express” ratusz po prostu ma wydać komunikat, że w sobotę od rana (zgodnie z rozkładem a więc od godz. 5) metro zacznie kursuować już od stacji Trocka na Targówku do stacji Księcia Janusza na Woli. - Metro pojedzie, jakby nigdy nic. Jakby tam jeździło od dawna - potwierdza nam jeden z wysokich urzędników.

Dopiero w piątek rano ma o tym powiedzieć prezydent Rafał Trzaskowski. I zaapelować do warszawiaków o rozsądek. Tym razem bowiem trzeba potraktować fakt, że pociągi metra zatrzymują się już na trzech nowych stacjach, wyłącznie jako udogodnienie a nie atrakcję turystyczną i powód do wyjścia na spacer. - Zostańmy w domach a pierwszy przejazd nowym odcinkiem II linii metra odłóżmy na czas po epidemii! - powtarzają stołeczni urzędnicy. 

- Na razie nie podajemy szczegółów. Nie wiemy, czy rząd nie wprowadzi nowych obostrzeń związanych ze stanem epidemii - zwraca uwagę rzeczniczka ratusza Karolina Gałecka.

Nowe wolskie stacje wyróżniają się aranżacją i kolorami. Na stacji Księcia Janusza znajdą się także tory odstawcze i komora do zawracania. Na stacji Płocka umieszczona została replika kości słonia leśnego, którego szczątki - sprzed 100-120 tys. lat - znaleziono podczas budowy.

Odebrali setki tysięcy maseczek, fartuchów i gogli! Środki ochrony rozdysponowane [WIDEO, GALERIA]

Razem z nowym odcinkiem metra kierowcy dostaliby też zwężony odcinek ul. Górczewskiej nad stacją Młynów, który jest już gotowy.

A TAK BYŁO PODCZAS OTWARCIA METRA NA TARGÓWEK:

Metro wjeżdża na Targówek
Autor: Marcin Smulczyński Metro wjeżdża na Targówek