Knapik nadal będzie zapowiadał przystanki w Warszawie. Do głosu ojca dołączy syn

i

Autor: Bartosz Krupa/East News; Materiały prasowe Knapik nadal będzie zapowiadał przystanki w Warszawie. Do głosu ojca dołączy syn

Nowy głos w stołecznej komunikacji

Knapik nadal będzie zapowiadał przystanki w Warszawie. Do głosu ojca dołączy syn [NAGRANIE]

2022-08-10 15:23

Głos Tomasza Knapika jest symbolem warszawskiej komunikacji miejskiej. Kultową zapowiedź "następny przystanek" zna każdy warszawiak. I tak pozostanie. Zarząd Transportu Miejskiego poinformował, że w nowych zapowiedziach przystankowych usłyszymy go razem z synem Maciejem Knapkiem - dziennikarzem TVN24. Jak brzmią nowe zapowiedzi? Mamy nagranie!

Głos Tomasza Knapika jest symbolem warszawskiej komunikacji miejskiej. Kultową zapowiedź "następny przystanek" zna każdy warszawiak. I tak pozostanie. Zarząd Transportu Miejskiego poinformował, że w nowych zapowiedziach przystankowych usłyszymy go razem z synem Maciejem Knapkiem - dziennikarzem TVN24.

Codziennie przypomina o zabraniu bagażu, ostrzega przed wysiadaniem na jezdnię i informuje o kolejnych przystankach. Głos zmarłego w zeszłym roku Tomasza Knapika zna chyba każdy warszawiak. Pierwsze komunikaty głosowe z jego udziałem zostały nagrane w 2008 roku, gdy w stolicy pojawiły się pierwsze autobusy z systemem zapowiedzi głosowych. Praca, którą była tytaniczna – na początek trzeba było nagrać kilka tysięcy fraz. Umowa obejmowała też aktualizacje, czasami trzeba było dogrywać komunikaty specjalne.

- Po śmierci Tomasza Knapika zdecydowaliśmy, że nie będziemy rezygnować z nagranych przez niego komunikatów, do których pasażerowie są przywiązani. To „znak firmowy” Warszawskiego Transportu Publicznego. Informacje dla pasażerów muszą być jednak cały czas aktualizowane, więc trzeba było wybrać nowego lektora – wyjaśnia Katarzyna Strzegowska, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego.

W tej sytuacji kandydatura Macieja Knapika, znanego dziennikarza telewizyjnego TVN24, pracującego głosem, więc mającego odpowiedni warsztat, nasuwała się sama. „Głos Knapika” pozostanie wyróżnikiem stołecznej komunikacji. Jak poinformował Zarząd Transpotu Miejskiego, Maciej Knapik nagrywa komunikaty dla miasta bezpłatnie.

Podwójne zapowiedzi w autobusach, tramwajach i metrze. "Następny przystanek..."

Oba głosy w nowych zapowiedziach przystankowych zostaną połączone w jedno. Do frazy „następny przystanek” wypowiadanej przez Knapika seniora zostanie dołączona nazwa konkretnego przystanku dodana przez pana Macieja. - Na razie zostało nagranych około 40 takich komunikatów, a z pewnością dojdą kolejne, bo porozumienie zostało podpisane do listopada, a na mapie warszawskiej komunikacji nieustannie pojawiają się nowe linie i nowe przystanki - mówi dyrektor Strzegowska.

Jak brzmią nowe komunikaty? Posłuchajcie w poniższym nagraniu:

Ranni z wypadku na Chorwacji lecą do Polski wojskowym samolotem. Relacja z lotniska w Zagrzebiu

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki