Kolejarze nie umieją wydać 400 mln zł. Budowa torów na lotnisko w Modlinie zagrożona

2020-02-10 18:07 Mateusz Nadworski (mnadworski@grupazpr.pl)
Koleje Mazowieckie, stacja Modlin
Autor: Forum

Rozwój Portu Lotniczego w Modlinie zablokowany, a Mazowsze może stracić unijne dofinansowanie - zaalarmowały władze sejmiku Mazowsza. Zagrożonych jest aż 400 mln zł na trzy inwestycje PKP w tym budowę torowiska na lotnisko.

Dziś, aby dojechać do lotniska komunikacją publiczną, trzeba jechać pociągiem do stacji Modlin, a potem przesiąść się do autobusu. Blisko 6-kilometrowy odcinek torów ułatwiłby pasażerom dojazd bezpośrednio pod Port Lotniczy.

Zabytkowy wiadukt przy moście Poniatowskiego gotowy. Auta pojadą nim pod koniec lutego?

Czarne chmury 

Pieniądze na tory prowadzone po dawnej bocznicy i na nową stację przy samym lotnisku są z funduszy unijnych – ponad 100 mln zł Trzeba je jednak wydać do 2023 roku. Nad inwestycją planowaną od kilku lat pojawiły się jednak czarne chmury. Przedstawiciele urzędu marszałkowskiego poinformowali właśnie radnych o zagrożeniu utraty pieniędzy. - Z dużym niepokojem obserwujemy opóźnienie ze strony PKP PLK w realizacji projektów kolejowych przy lotnisku Modlin. Mowa w sumie o około 355 mln zł unijnych dotacji. Dotychczas nie został zgłoszony wniosek o dofinansowanie dla żadnego z tych trzech projektów a co za tym idzie nie została podpisana żadna umowa o dofinansowanie – stwierdza Marta Milewska, rzecznik urzędu marszałkowskiego. Marszałek Adam Struzik chce w związku z tym przeznaczyć te pieniądze na inne inwestycje, by się nie zmarnowały. Rzecznik PKP PLK uspokaja, że wszystkie środki unijne zostaną zakontraktowane jeszcze w tym roku. - Nie było zgłoszeń o zagrożeniach inwestycji i ryzyku nierozliczenia funduszy europejskich przed 2023 rokiem – informuje rzecznik Karol Jakubowski.

Urzędnicy nie dają za wygraną. Fotoradary staną na moście Poniatowskiego