Chaos w rozkładach jazdy pociągów PKP. Pasażerowie są wściekli!

i

Autor: Marek Bazak / East News & Adam Burakowski / REPORTER Chaos w rozkładach jazdy pociągów PKP. Pasażerowie są wściekli!

CHAOS W ROZKŁADACH PKP

Kompromitacja PKP. Rozkłady jazdy w Warszawie są jak mapy Hogwartu. 468 wyłączeń. Kto to wymyślił?!

2022-09-12 18:57

Kuriozalne zamieszanie w rozkładach jazdy pociągów PKP w Warszawie. Na stołecznych dworcach wprowadzono niemal 500 adnotacji do kursów pociągów. Zmiany te są na tyle uciążliwe i skomplikowane, że są dużym utrapieniem dla pasażerów, którzy gubią się w organizowaniu swoich codziennych podróży.

Niemal 500 adnotacji do regularnych kursów pociągów

O sprawie poinformowała „Gazeta Wyborcza”. To prawdziwy koszmar dla podróżujących pociągami PKP w Warszawie. Do regularnego rozkładu jazdy pociągów dodano ogromną liczbę adnotacji, które informują o zmianie danej trasy, odwołaniu pociągu lub przeniesieniu przyjazdu czy odjazdu na inny peron. Zmiany są bardzo indywidualne, dotyczą konkretnych dni i kursów. Problem w tym, że forma ich przedstawienia jest skomplikowana i nieczytelna. Pasażerowie, którzy przychodzą na warszawskie dworce i chcą skorzystać z pociągów, często nie zdają sobie sprawy, że danego dnia występują jakieś zmiany w regularnej trasie. A próba odczytania zamieszczonych adnotacji to spory wysiłek, na który często, w czasie podróży, zwyczajnie nie ma czasu. Pasażerowie dwoją się i troją, by próbować odczytać zaszyfrowane w rozkładach informacje.

Chaos na Dworcu Wschodnim i Dworcu Zachodnim

Zamieszanie z rozkładami jazdy pociągów PKP w Warszawie dotyczy głównie Dworca Wschodniego i Dworca Zachodniego. To tam wywieszone zostały płachty informacyjne z adnotacjami do konkretnych kursów. Na peronach Dworca Wschodniego na pasażerów czeka aż 449 dopisków o zmianach dotyczących kursowania pociągów! Oznacza to, że niemal każdego dnia i przy każdej trasie trzeba liczyć się z tym, że nasz pociąg może jechać inną drogą czy odjeżdżać z innego niż dotąd peronu. Na Dworcu Zachodnim musimy liczyć się ze zmianami w 468 kursach, które będą obowiązywać do 5 listopada 2022 roku. Adnotacje pełne są skrótów, do których umieszczono objaśnienia. Niestety, nie ułatwia to próby połapania się w tym, skąd właściwie odjeżdża nasz pociąg, jaką trasą pojedzie i czy w ogóle danego dnia kursuje.

Remonty przyczyną komunikacyjnego chaosu

Na tak dużą liczbę adnotacji w regularnych rozkładach jazdy PKP w Warszawie mają wpływ liczne remonty na torach. Niestety, wiele z nich się przedłuża i powoduje, że na bieżąco trzeba dokonywać korekt w codziennym kursowaniu pociągów. Ze względu na liczne modernizacje nie jest możliwe, by pociągi kursowały każdego dnia tak samo. Sam remont Dworca Zachodniego powoduje duże utrudnienia w ruchu. Pytanie, czy cała sytuacja mogłaby być mniejszym utrapieniem dla pasażerów, którzy codziennie podróżują pociągami PKP do pracy czy szkoły.

- Na liniach kolejowych w Warszawie i aglomeracji na niespotykaną dotąd skalę są realizowane inwestycje. Efektem staje się większa dostępność do kolei i lepsze warunki podróży. Na obecnym etapie konieczne jest prowadzenie prac przy jednoczesnym utrzymaniu ruchu pociągów, np. na linii w kierunku Otwocka, czy na stacji Warszawa Zachodnia. Zadanie wymaga bardzo skrupulatnego przygotowania rozkładu jazdy m.in. w oparciu o współpracę z przewoźnikami i wykonawcami. Rozkłady jazdy przedstawiony w formie plakatów m.in. na stacji Warszawa Wschodnia uwzględniają dynamikę prac, a zmiany są przedstawione w formie możliwie jak najbardziej przejrzystej – wzorem innych europejskich przewoźników. Podróżny otrzymuje pełną informację na temat kursowania pociągów, w poszczególne dni w terminie podanym na plakacie. Osoby korzystające z wyszukiwarek internetowych mają podaną konkretną informację na wybrany dzień. Portal Pasażera wyświetla połączenia wg wcześniej wskazanych preferencji. To dodatkowe wsparcie dla przy planowaniu podróży - przekazał nam Karol Jakubowski z Zespołu Prasowego PKP PLK.

Sonda
Czy podoba wam się nowy Dworzec Zachodni w Warszawie?
Przebudowa Warszawy Zachodniej idzie pełną parą. PKP snuje plany: 1000 pociągów na dobę
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany