Leśniczówka na Kabatach będzie jak z bajki

i

Autor: UM Warszawa

Leśniczówki są w Warszawie. Ta będzie jak z bajki!

2022-01-08 8:57

Leśniczówka to jeden z popularniejszych seriali w TVP. Ale tym razem nie o tej filmowej będzie mowa, choć ta na Warszawskim Ursynowie po remoncie też będzie mogła służyć jako filmowa a nawet bajkowa scenografia. Kto spacerował albo biegał po Lesie Kabackim, być może kojarzy mały urokliwy drewniany domek – leśniczówkę przy ul. Rydzowej. Przy gigantycznych inwestycjach miejskich to naprawdę „drobiazg”, ale zabytkowy i bardzo sympatyczny. Są pieniadze na remont zabytkowej leśniczówki.

Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta podpisał właśnie umowę na renowację leśniczówki na Kabatach. Koszt renowacji i modernizacji to1,4 mln zł. Odnowiony budynek ma być oddany do użytku za półtora roku. Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej będzie tu urządzać wystawy i zajęcia dla dzieci. - Ten budynek to kolejny element naszej infrastruktury edukacyjnej. Niedługo będziemy budować także duży obiekt związany z edukacją ekologiczną w Lesie Młocińskim – zapowiada Karol Podgórski, dyrektor Lasów Miejskich. W czasie remontu zachowany zostanie układ przestrzenny wnętrz leśniczówki i ich historyczny wystrój. Na odnowionej elewacji budynku przywrócone zostaną detale architektoniczne. Rozebrana zostanie natomiast istniejąca murowana dobudówka. - Wyznaczamy sobie na to tylko i aż 18 miesięcy. Chcemy zachować budynek w jak najbardziej wiernej formie – mówi wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska.

Historia leśniczówki

Drewniana, zabytkowa leśniczówka przy ul. Rydzowej 1 w Warszawie znajduje się w Lesie Kabackim. Niegdyś tereny te należały do Dóbr Wilanowskich, które w XVII i XVIII wieku były własnością rodu Sobieskich, a następnie Potockich oraz Branickich. Obecnie nadzór nad tym obszarem sprawują Lasy Miejskie – Warszawa. Budynek powstał w II połowie XIX w. i stanowi przykład dobrze zachowanej i nieprzekształconej architektury drewnianej związanej z gospodarką leśną. Obiekt przez blisko 130 lat był zamieszkały przez leśniczych, którzy sprawowali opiekę nad drzewostanem Lasu Kabackiego. W 1987 r. leśniczówka została wpisana do rejestru zabytków.Leśniczówkę wzniesiono w konstrukcji zrębowej i przykryto dachem naczółkowym, czyli odmianą dachu dwuspadowego z dodatkowymi, trójkątnymi połaciami tzw. naczółkami, umieszczonymi w górnej części ścian szczytowych. Historycznie dach kryty był gontem, który w latach 60. wymieniono na eternit.Ściany zewnętrze budynku oszalowane są poziomymi deskami, z dekoracyjnym opracowaniem węgłów. Ściany wewnętrzne (cześć konstrukcji drewnianej, z murowanymi ścianami ogniowymi) zostały otynkowane. Obiekt zachował w dużej części oryginalną konstrukcję, układ i wyposażenie, takie jak: drzwi z kutymi zawiasami, klamkami i oryginalnymi mechanizmami, okna, piece grzewcze i piec kuchenny oraz drewniane posadzki. W budynku znajdują się także oryginalne tynki wapienne kładzione na trzcinie. Powierzchnia użytkowa parteru to ok. 130 mkw., dostępna powierzchnia poddasza to kolejne 75 mkw.

Sonda
Czy ogladałeś serial "Leśniczówka"?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki