Wielka akcja policji

Mafia "wnuczków" rozbita. Antyterroryści w akcji, 5 zatrzymanych za oszustwa i narkotyki

2023-01-12 8:07

Mafia „wnuczków” w rękach policji! Stołeczni funkcjonariusze pochwalili się udaną akcją. Pod koniec 2022 r. zatrzymali łącznie 5 osób, które żerowały na zaufaniu starszych osób udając wnuczka, policjanta albo adwokata. Podejrzani działali na terenie całej Polski mając na koncie wyłudzenia na duże sumy pieniędzy. Wszyscy zatrzymani są bardzo młodymi mężczyznami, mają od 18 do 23 lat.

Mafia "wnuczków" rozbita. 5 zatrzymanych

Mundurowi rozpracowywali szajkę od września 2022 r. Na ich trop wpadli po tym, jak nieznani wówczas sprawcy wyłudzili od staruszka w Piasecznie aż 81 tys. zł. Miesiąc później powtórzyli numer w Łodzi, ogałacając emeryta z kwoty 25 tys. zł.

Policjanci łącząc fakty ustalili, że szajka, to młodzi mieszkańcy Warszawy i jej okolic. - Pierwsze zatrzymanie miało miejsce na terenie województwa podlaskiego. Policjanci prowadzący działania zatrzymali 23-letniego mężczyznę, który wiedząc, że jest poszukiwany przez organy ścigania listem gończym miał zamiar wyjechać z kraju. 23-latek w trakcie zatrzymania próbował wprowadzić funkcjonariuszy w błąd, podając fałszywe dane, na co policjanci nie dali się nabrać – mówi Edyta Adamus ze stołecznej policji. Kolejne zatrzymania były już tylko kwestią czasu. Kilka dni po pierwszej akcji z ręce policjantów wpadli pozostali 4 członkowie grupy „wnuczków”.

Wszyscy usłyszeli zarzuty

"Wszyscy zatrzymani w Prokuraturze Regionalnej w Lublinie usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, która specjalizowała się w popełnianiu przestępstw na osobach starszych metodą na „wnuczka, policjanta czy adwokata”. Ponadto podejrzani odpowiedzą za oszustwa, które skutkowały niekorzystnym rozporządzaniem własnym mieniem przez osoby poszkodowane. Dodatkowo jeden z zatrzymanych 18-latków odpowie za uczestnictwo w obrocie znaczną ilością środków odkurzających i substancji psychotropowych" – wyjaśnia policjantka.

Prokuratura zawnioskowała o objęcie zatrzymanych tymczasowym aresztem na 3 miesiące. Sąd przychylił się do prośby prokuratury. Sprawa ma charakter rozwojowy i niewykluczone, że zatrzymani usłyszą kolejne zarzuty.

Mafia "wnuczków" rozbita. Wielka akcja policji, 5 zatrzymanych za oszustwa i narkotyki
Sonda
Znasz kogoś, kto padł ofiarą oszustwa "na wnuczka"?
Nasi Partnerzy polecają