Mamut w metrze zamiast w muzeum! [WIDEO, AUDIO]

2019-01-24 9:06 Adrianna Gorzka
Szczątki mamuta znalezione podczas budowy metra
Autor: um.warszawa.pl Szczątki mamuta znalezione podczas budowy metra

Nie muzeum, a stacja metra miałaby być jego nowym domem. Chodzi o szczątki mamuta, które zostały odnalezione w grudniu przy budowie II linii metra.

Mieszkańcy stolicy chcieliby, aby pozostałości po prehistorycznym ssaku były eksponowane na przyszłej stacji metra "Płocka". Miejsce nieprzypadkowe, bo szczątki znaleziono własnie w tej okolicy. 

- Tego rodzaju ekspozycja szczątków tego zwierzęcia, być może połączona z rekonstrukcją jego wyglądu, być może nawet bym pomyślał o animacji, która byłaby wyświetlana na ekranie. Wydaje mi się dobrym pomysłem i bardzo by to ożywiło i zainteresowało okolicznych mieszkańców, a także podróżnych - mówi Wojciech Brzeziński, dyrektor Państwowego
Muzeum Archeologicznego. 

Metro Warszawskie pomysłu nie odrzuca, jednak na razie znalazło inny sposób na ekspozycje różnego typu znalezisk.

- Planujemy wystawę, na której będziemy prezentować te wszystkie znaleziska. To są te szczątki prehistorycznego ssaka, jakieś militaria, rzeczy użytkowe. Na ten moment planujemy wystawę, a o innych krokach pomyślimy w przyszłości - mówi Paweł Siedlecki, Metro Warszawskie. 

Przypomnijmy, że obecnie trwają badania odkopanych szczątków. Mają ustalić m.in. czy znaleziono pozostałości po mamucie czy też słoniu leśnym.

Tematem zajęła się nasza reporterka Paulina Szymoniak. 

POSŁUCHAJ: