Mamy płacić majątek za życie w ruderze!

2016-10-27 12:00
Mamy płacić majątek za życie w ruderze!
Autor: Marcin Smulczyński Mamy płacić majątek za życie w ruderze!

To jest przykład reprywatyzacji w najgorszym wydaniu. Zwróconą spadkobiercom kamienicę przy ul. Karolkowej kupił deweloper. Budynek się sypie, a on żąda więcej pieniędzy.

Karolkowa 9. Wola. Blisko stacji metra, tuż obok szklane wieżowce, nieopodal ekskluzywna "19. Dzielnica" apartamentowców. - A u nas w kamienicy XIX wiek! - skarżą się mieszkańcy. Nie mają ciepłej wody ani centralnego ogrzewania. Stropy się walą. Toalety są na korytarzach. A na zimę warunki jeszcze się pogorszyły. Ratusz zwrócił kamienicę spadkobiercom, a ci sprzedali ją krakowskiej firmie Altum Investment. Ta dopiero po interwencji mieszkańców i piśmie Inspekcji Nadzoru Budowlanego rozpoczęła remont. - Trudno to tak nazwać, bo nie było tu nigdy ekipy, która systematycznie odnawiałaby budynek, tylko kilku robotników z młotami albo wiertarkami - mówi Teresa Sierańska (73 l.), mieszkanka Karolkowej 9.

Efekt tego "remontu" przeraża. - Z małych okienek w piwnicach rozbili wielkie dziury, zerwali tynk na korytarzach, można wyjąć luźne cegły z muru. Na wierzchu straszą druty instalacji. W oknach na klatce nie ma szyb, hula wiatr. Jak tu mamy przetrwać zimę? - pytają. Bezdusznością właściciela nazywają zamknięcie toalety na pietrze, na którym mieszka niepełnosprawna kobieta. - Gdy zapytałam o to zarządcę, usłyszałam, że to nie moja sprawa, bo ja przecież toaletę mam, a tamta może przecież "pobiegać" do kibelka na inne piętra - mówi Bożena Walewska (62 l.). Najgorsze jest to, że lokatorzy dostają kolejno zawiadomienia o podwyżce czynszu z 3,66 do 20 zł za mkw. - Za takie XIX-wieczne warunki mamy teraz płacić po 1200 złotych?! To rozbój. Niech nam ktoś pomoże - apelują mieszkańcy.

Władze dzielnicy znają sytuację. - Nie wszystkim damy radę zapewnić mieszkania komunalne jeszcze w tym roku. Jedna osoba na pewno nie spełnia kryteriów do przydziału. Ale mogę obiecać, że żaden z mieszkańców nie zostanie bez naszego wsparcia w takiej czy innej formie - mówi rzecznik wolskiego urzędu Mariusz Gruza. Tych, którzy z działań urzędników nie są zadowoleni, wiceprezydent Warszawy Witold Pahl zaprasza do biura d.s. dekretowych.

Altum Investment o kamienicy przy Karolkowej rozmawiać nie chce. Kilka dni temu dziury w oknach na korytarzach zostały oklejone. czarną folią.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE