Masz konto na Facebooku? Uważaj! Oszuści znaleźli nowy sposób. Po żadnym pozorem nie klikaj w te linki

2021-04-08 20:30 Alicja Guz
Masz konto na Facebooku? Uważaj! Oszuści znaleźli nowy sposób. Po żadnym pozorem nie klikaj w te linki
Autor: Pixabay zdjęcie ilustracyjne

Oszuści są coraz sprytniejsi. Co chwila wymyślają kolejne metody, by wyłudzić dane osobowe. Tym razem swoje działanie skupili na mediach społecznościowych, a dokładniej na Facebooku. W ostatnim czasie w social media można zauważyć rozpaczliwe wpisy informujące o porwaniu matki z dzieckiem. Policja ostrzega: to podstęp! Klikając w link, można znaleźć się w poważnych tarapatach.

Od jakiegoś czasu po mediach społecznościowych krążą informacje o rzekomych porwaniach dzieci. Użytkownicy Facebooka udostępniają post z linkiem, dodając taki opis: "Porwano córkę wraz z moją przyjaciółką! Nadal nie wierzę, że to się stało…". Policja ostrzega: to podstęp! Kolejna próba wyłudzenia danych przez oszustów. Pod żadnym pozorem nie należy wchodzić w udostępniony link.

NIE PRZEGAP: Maleńka Hania umierała w męczarniach. Poruszające pożegnanie dziewczynki. "Serce rozdziera rozpacz"

- Klikając w nazwę linku znanego polskiego portalu informacyjnego, przekierowywani zostajemy na zupełnie inną stronę. W artykule można przeczytać więcej informacji na temat porwania. Dziewczyna zniknęła, a w jej poszukiwania włączyła się policja. Tekst pisany jest łamaną polszczyzną, są w nim powtórzenia oraz błędy ortograficzne i stylistyczne - wyjaśnia sierż. Monika Michalczyk z policji w Żyrardowie.

Jak dodaje policjantka, bardzo często pod artykułem jest również nagranie z monitoringu, które miało zarejestrować całe zajście. - Po kliknięciu w ikonkę „play”, wyświetla nam się prośba o zalogowanie do Facebooka - i tu powinna nam się zapalić czerwona lampka. Gdy klikniemy w „zaloguj się”, strona przekieruje nas na stronę, imitującą Facebooka - adres domeny, to nie „facebook.com” a url zupełnie innej witryny internetowej. Prośba jest o podanie adresu e-mail i hasła logowania do profilu - ostrzega policjantka.

Policja podkreśla, że udostępniana informacja o porwaniu dziecka nie jest prawdziwa. To kolejny sprytny sposób oszustów, którzy czyhają na okazję, by ukraść dane. Otwarcie podejrzanego linku może wpędzić nieświadomego zagrożenia użytkownika w nie lada kłopoty.

- Przypomnimy, by nie „klikać” w podejrzane linki, nie udostępniać ich na profilach. Informacje te mogą posłużyć do wyłudzenia danych osobowych i przejęcia konta, a następnie mogą posłużyć do oszustwa na BLIK-a - informuje sierż. Monika Michalczyk.

Wlokła psa na haku
Komentarze
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE