Pilne ostrzeżenie policji. Uważaj! Oszuści wykorzystują znany komunikator!

2021-02-08 19:00
Pilne ostrzeżenie policji. Uważaj! Oszuści wykorzystują znany komunikator!
Autor: Pixabay zdjęcie ilustracyjne

Oszuści są coraz bardziej kreatywni. Co rusz wymyślają nowe metody, aby sprytnie wyłudzić jak największą sumę pieniędzy. Policja ostrzega przed kolejnym sposobem ich działania. Tym razem metoda oszustwa związana jest z platformą OLX i komunikatorem WhatsApp. - Przez naszą nieuwagę oraz chęć szybkiej sprzedaży swoich rzeczy, możemy stracić pieniądze. Apelujemy o rozwagę i ostrożność - ostrzega policja.

Uwaga! Nowa metoda oszustów

Pomysłowość oszustów wkroczyła na nowy poziom. Po metodach, "na policjanta", "na wnuczka" czy nawet na „kod BLIK” przyszła pora na kolejny sposób sprytnego wyłudzenia pieniędzy. Tym razem metoda oszustwa związana jest z platformą OLX i komunikatorem WhatsApp. Sprzedając rzeczy w internecie trzeba zachować niezwykłą czujność. Wystarczy chwila nieuwagi, by stracić ogromne pieniądze. Policja stołeczna wyjaśnia, na czym polega nowa metoda oszustów.

Na początek cyberprzestępcy kontaktują się ze sprzedającym przez komunikator WhatsApp. Wówczas sprzedający otrzymuje od oszustów link do strony udającej witrynę OLX, która rzekomo pozwala na finalizację transakcji. Cyberprzestępcy w kolejnych wiadomościach zachęcają, by wprowadzić w fałszywym panelu OLX m.in. dane swojej karty, po to, aby otrzymać na nią pieniądze za przedmiot z ogłoszenia. Od utraty gotówki dzieli wtedy zaledwie jedno kliknięcie. 

Pilne ostrzeżenie policji. Uważaj! Oszuści wykorzystują znany komunikator!
Autor: KRP V Bielany, Żoliborz zdjęcia policji

OLX ostrzega użytkowników

Sama platforma OLX ostrzega przed oszustami swoich użytkowników. "Pamiętaj, że OLX nie generuje linków do opłacenia zakupu. Jako Sprzedający nie musisz nigdzie dodatkowo podawać swoich danych do odebrania płatności za oferowany przez Ciebie przedmiot. Wystarczą dane, które podałaś/łeś na swoim koncie OLX. Jedyną stroną, do której przekierujemy Cię, gdy chcesz zapłacić za towar, będzie strona DotPay. W usłudze Przesyłki OLX nie prosimy Cię o kod CVV/CVC Twojej karty bankowej!" możemy przeczytać na blogu OLX.

Jak ustrzec się przed oszustwem?

Policja przypomina: "Pamiętaj! Weryfikuj kto i co do Ciebie pisze. Nie wpisuj nigdzie numeru swojej karty. Nie klikaj w nieznajome linki do stron".

Na każdym etapie sprzedaży i kupna za pośrednictwem internetu należy zachować czujność. "Nie korzystajcie nigdy z linków, które przychodzą w wiadomościach. Najbezpieczniej jest wpisać samodzielnie adres internetowy strony danego serwisu ogłoszeniowego lub banku. Sprawdzajmy zawsze, czy witryna jest bezpieczna. Jeśli korzystamy z kodów autoryzacyjnych przesłanych SMS-em przez bank lub inne instytucje sprawdzajmy zawsze, czy zawiera polskie znaki" apeluje stołeczna policja.

Co więcej, zawsze trzeba pamiętać o szczególnej ostrożności przy podawaniu danych karty bankowej. Z kolei przed potwierdzeniem operacji zawsze należy sprawdzić czy numer konta odbiorcy oraz kwota, jaką chcemy przelać, są prawidłowe. To może być prosta czynność, która uratuje przed utratą pieniędzy.

Zimowa groza w Warszawie. Bawią się na cienkim lodzie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE