Chcesz złożyć wniosek o paszport? W tych dniach na Śląsku będzie o to ciężko

i

Autor: Archiwum Chcesz złożyć wniosek o paszport? W tych dniach na Śląsku będzie o to ciężko

SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY

Zamknięte są punkty paszportowe na Mazowszu. Organy nie przyjmują wniosków

2022-11-09 7:31

Od środy (9 listopada) punkty paszportowe są nieczynne i powrócą do pracy dopiero w poniedziałek (14 listopada). Tymczasowe zamknięcie punktów jest związane z uruchomieniem nowego Rejestru Dokumentów Paszportowych. Od 8 listopada (godz. 14:00) do 13 listopada (godz. 00:00) organy paszportowe w kraju i za granicą nie przyjmują wniosków o paszporty, ani nie wydają dokumentów paszportowych. Oznacza to utrudnienia także dla mieszkańców Mazowsza.

Punkty paszportowe będą tymczasowo zamknięte. Otwarcie dopiero 14 listopada

Zmiany w punktach paszportowych rozpoczęły się już od wtorku, 8 listopada, od godziny 14:00. Od tego momentu nie można złożyć wniosku o paszport ani odebrać dokumentu. W sytuacjach nadzwyczajnych wydawane będą wyłącznie paszporty tymczasowe. Utrudnienia dotyczą praktycznie dwóch dni (9 i 10 listopada).

W związku z wdrożeniem nowego systemu, do 13 listopada (godz. 00:00) organy paszportowe w kraju i za granicą nie przyjmują wniosków o paszporty, ani nie wydawają dokumentów paszportowych.- To jest rozsądny termin. Chcieliśmy zdążyć przed szczytem paszportowym, który przypada każdego roku przed świętami i nowym rokiem – wyjaśnił pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa, Janusz Cieszyński.  Minister zaznaczył, że kilkudniowa przerwa w pracy urzędów zostanie zrekompensowana znacznymi ułatwieniami, z których będzie można korzystać już po 13 listopada. Od tego dnia formalności związane z wnioskowaniem o paszport będą jeszcze prostsze. Rząd wprowadza e-usługę, dzięki której, jeśli wnioskujący o paszport zostawi swój numer telefonu komórkowego lub adres e-mail, zostanie powiadomiony o tym, że nowy paszport jest gotowy do odbioru. Przy odbieraniu paszportu tożsamość zostanie potwierdzona również na podstawie odcisku palca.

Dzięki nowym e-usługom sprawdzimy swoje dane w Rejestrze Dokumentów Paszportowych (RDP), w tym również ważność paszportu lub innego dokumentu paszportowego. Osoby przebywające za granicą, które złożyły wniosek o paszport, będą mogły potwierdzić jego odbiór online, kiedy dostarczy go kurier.

- Dzisiaj, chcąc złożyć wniosek o paszport, wypełnia się go odręcznie. Po 13 listopada będzie on wypełniany elektronicznie przez urzędnika – wyjaśnił minister Cieszyński. Zaznaczył, że stopniowo w aplikacji mObywatel będą pojawiały się informacje na temat tego, jakie dane zawiera rejestr dokumentów paszportowych. - Dzisiaj taka opcja jest dostępna w przypadku dowodów osobistych. Możemy podejrzeć wszystkie nasze dowody wraz ze zdjęciami, terminami wydania i unieważnienia. Dzięki Rejestrowi Dokumentów Paszportowych analogiczne rozwiązanie będzie wkrótce dotyczyło paszportów, co pozwoli coraz więcej spraw zrealizować przez internet, bez konieczności wizyty w urzędzie – dodał pełnomocnik ds. cyberbezpieczeństwa. Od 13 listopada będzie można zgłosić online uszkodzenie paszportu albo innego dokumentu paszportowego. Można to zrobić w trzech prostych krokach. Najpierw należy zweryfikować swoją tożsamość online – można to zrobić za pomocą profilu zaufanego lub e-dowodu. Następnie należy wejść na portal gov.pl w zakładkę "Usługi dla Obywatela" i znaleźć e-usługę "Zgłoś utratę lub uszkodzenie paszportu lub innego dokumentu paszportowego". Ostatnim krokiem jest kliknięcie "Wyślij zgłoszenie" i potwierdzenie za pomocą e-podpisu, profilu zaufanego, e-dowodu lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

Sonda
Czy formalności związane z wyrobieniem paszportu powinny być prostsze?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki