Metro wycięło autobusy z Jelonek. Mieszkańcy wściekli na decyzje ZTM

i

Autor: MARCIN WZIONTEK / SUPER EXPRESS, grafika RN

Metro wycięło autobusy z Jelonek. Mieszkańcy wściekli na decyzje

2022-07-06 6:20

Wjazd wagonów metra na Bemowo spowodował ogromne cięcia w transporcie naziemnym. Mieszkańcy Jelonek są wściekli na ZTM. Szczególne emocje wzbudzają zmiany na linii 112 oraz 190. - Urzędnicy nie powinni stawiać metra ponad lokalnymi, krótszymi połączeniami. Nie każdy codziennie jeździ do centrum - mówi Henryk Wojda (75 l.).

Wielkie zmiany po otwarciu metra

Autobus linii 112 dotychczas łączył Jelonki z Bielanami i Pragą Północ. Kurs ten był szczególnie potrzebny uczniom, którzy dojeżdżają bezpośrednio do liceum Konarskiego Urzędnicy zaproponowali jednak znaczne skrócenie i autobus na Jelonki nie dojedzie, a zatrzyma się na Chomiczówce. Zmiana sprawi, że aby dojechać chociażby na Bielany, mieszkańcy będą musieli się przesiadać przy bemowskim ratuszu tracąc przy tym czas. - To szczególnie uciążliwe dla osób, które tak jak ja poruszają się o kulach - mówi Henryk, mieszkaniec Jelonek.

Analogiczna sytuacja skrócenia linii będzie na trasie 190, która dziś łączy Jelonki z Wolą, Śródmieściem i Targówkiem. Dziś, dla mieszkańców to bezpośrednie połączenie z Wola Parkiem oraz Bazarem Olimpia. - Jadąc na zakupy będę musiała się przesiadać na przystanku Ratusz Bemowo. Wydłuży mi to trasę o około 10 minut - mówi Zofia (73 l.).

- Nie da się stworzyć planu komunikacji miejskiej, gdzie wszędzie dojedziemy bezprzesiadkowo. Wszystko dokładnie przeanalizowaliśmy i stworzyliśmy możliwie najlepsze rozwiązania - zapewnia Tomasz Kunert, rzecznik prasowy ZTM.

Wcześniej odbyły się konsultacje społeczne

Zanim ZTM ogłosił zmiany, w trakcie jesieni przeprowadzone były konsultacje z mieszkańcami dzielnicy. Udział w nich wzięło udział 3,8 tys. pasażerów, jednak miasto nie wysłuchało wszystkich wskazań jakie mieli dla nich podróżni. - Dla urzędników nie liczy się zdanie ludzi. Po prostu mieli plan, który skrupulatnie zrealizowali - komentuje 73-letnia Zofia.

W związku z otwarciem nowych stacji metra w sumie zmienią się 21 tras na lewobrzeżnej stronie Wisły. Pełna lista dostępna jest na stornie internetowej Warszawskiego Transportu Publicznego.

- Urzędnicy nie powinni stawiać metra ponad lokalnymi, krótszymi połączeniami. Nie każdy codziennie jeździ do centrum - mówi Henryk Wojda (75 l.).

Metro na Targówku i Bródnie już prawie gotowe. Kiedy otwarcie?
Sonda
Lubisz podróżować metrem?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE