Akcja policji

Mocne uderzenie w internetową siatkę pedofilów. Zatrzymanych prawie 50 osób w wieku od 19 do 70 lat

2023-03-16 7:43

Policjanci z Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości przeprowadzili operację „Barbossa” wymierzoną w sprawców przestępstw o podłożu seksualnym. Zatrzymano 49 osób w wieku od 19 do 70 lat. 21 z nich aresztowano. Zza krat świat ogląda m.in. mężczyzna, który od kilku lat wykorzystywał seksualnie dziecko, a także kobieta, która udostępniała konkubentowi wrażliwe zdjęcia swojego dziecka.

Internetowa siatka pedofilów rozbita

„W minionym tygodniu 372 policjantów CBZC ze wszystkich komórek terenowych, wspieranych przez funkcjonariuszy z komend wojewódzkich Policji, w tym z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Rzeszowie, a także miejskich i powiatowych z całego kraju, przeprowadziło kolejną dużą operację skierowaną wobec sprawców przestępstw o podłożu seksualnym” – przekazał zespół prasowy Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości.

Podczas akcji „Barbossa” zatrzymano 49 osób w wieku od 19 do 70 lat i przeprowadzono prawie 90 przeszukań, w wyniku których zabezpieczono łącznie ponad 720 cyfrowych nośników, zawierających po wstępnych badaniach ponad 170 tys. plików przedstawiających seksualne wykorzystywanie małoletnich! Z ustaleń śledczych wynika, że rozpowszechnianie materiałów odbywało się różnymi kanałami, w tym na zamkniętych grupach przy wykorzystaniu szyfrowanych komunikatorów.

Podejrzani usłyszeli zarzuty karne dotyczące posiadania i rozpowszechniania treści o charakterze pedofilskim. Wobec 21 zatrzymanych osób sądy zdecydowały o zastosowaniu tymczasowych aresztów, a na poczet przyszłych kar zabezpieczono ponad 641 tys. zł. Wśród tymczasowo aresztowanych są m.in.: mężczyzna, który od kilku lat wykorzystywał seksualnie dziecko oraz kobieta, która udostępniała konkubentowi wrażliwe zdjęcia swojego dziecka!

„Wśród wszystkich zatrzymanych osób, czterech podejrzanych w przeszłości usłyszało już zarzuty karne rozpowszechnia lub posiadanie materiałów o charakterze pedofilskim. Teraz przed śledczymi czasochłonny i trudny proces oględzin zabezpieczonych nośników, zawierających drastyczne materiały z udziałem dzieci. Od efektów pracy informatyków śledczych zależeć będzie przedstawienie podejrzanym kolejnych zarzutów” - przekazał zespół prasowy CPZC.

Wielka akcja policji w Polsce

Przeprowadzona akcja była ściśle koordynowana z Departamentem ds. Cyberprzestępczości i Informatyzacji Prokuratury Krajowej oraz z prokuratur terenowych w całym kraju. Efekty działań to również wynik dobrej współpracy z Europolem i amerykańską organizacją non-profit National Center for Missing and Exploited Children (NCMEC).

Urzędnik Praga-Północ zatrzymany

W środę, 15 marca, pisaliśmy o zatrzymaniu 39-letniego Stanisława S., wieloletniego pracownika urzędu dzielnicy Praga-Północ w Warszawie Mężczyzna podejrzany jest o posiadanie i rozpowszechnianie treści pornograficznych z udziałem małoletnich. Stanisław S. nie przyznał się do zarzucanych mu czynów. Został tymczasowo aresztowany. Jak potwierdziła w rozmowie z nami prok. Katarzyna Skrzeczkowska z Prokuratury Okręgowej w Warszawie, Stanisław S. jest jednym z 49 zatrzymanych w ramach policyjnej akcji "Barbossa".

Sonda
Czy uważasz, że w Polsce skutecznie walczy się z pedofilią?
Listen on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki