Trwa Moda na północną stronę

2015-07-08 4:00

Moda na mieszkanie na Pradze-Północ, Targówku i Białołęce nie mija. Blisko stąd do natury, handlowego zagłębia Warszawy oraz topowych klubów, restauracji i galerii.

Praga-Północ stosunkowo niewiele ucierpiała w czasie wojny i Powstania Warszawskiego. Zachowała się tu typowo miejska przedwojenna zabudowa. To zupełnie inaczej niż z lewej strony Wisły. Tam przeważa zabudowa powojenna - od monumentalnych osiedli z lat 50., przez blokowiska po nowoczesne inwestycje i biurowce ze szkła i aluminium.

Piękne kamienice

Na Pradze budynki są niższe, nie ma drapaczy chmur. Zrujnowane kamienice są powoli rewitalizowane i odzyskują dawny blask. Można podziwiać ich piękne fasady, kunsztowne bramy, wspaniale klatki schodowe i urocze podwórka z kapliczkami. Mieszkańcy modlą się przy figurkach Matki Boskiej i Chrystusa, przybierają je kwiatami. Praga ma swój niepowtarzalny urok. Tu żyje się nieco wolniej, zakupy raczej robi w mniejszych sklepach niż w hipermarketach.

Zabytkowe praskie obiekty zyskują nowe oblicze - Fabryka Koneser czy Fabryka Trzciny przyciągają gości i wielbicieli dobrej muzyki. Dzielnica stale się rozwija i zyskuje na atrakcyjności. To kolebka artystów, czego przykładem jest kompleks pracowni i lokali na ulicy Inżynierskiej.Po zmroku liczne kluby i restauracje, takie jak kultowy Łysy Pingwin, Skład Butelek, Hydrozagadka, kuszą warszawską klientelę. Strzeliste wieże katedry św. Michała Archanioła i św. Floriana widać z daleka, zaś zabytkowa cerkiew św. Marii Magdaleny przypomina o wielokulturowej tradycji Warszawy.

Nowoczesne inwestycje

Pomiędzy stare kamienice wpasowywane są nowoczesne inwestycje. Bardzo przysłużyło się tej części Warszawy otwarcie II linii metra. Bo choć to zaledwie jej centralny odcinek, to podróż spod dworca Warszawa Wileńska do centrum miasta trwa już tylko kilka minut. Co więcej, metro będzie rozbudowywane dalej w kierunku Targówka. Już za trzy lata mają być otwarte kolejne stacje - przy ul. Strzeleckiej, w okolicach skrzyżowania Pratulińskiej z Ossowskiego oraz w rejonie skrzyżowania ul. Pratulińskiej z Trocką.

Na Białołęce i Targówku bije handlowe serce Warszawy. - Przy Annopolu wyrosło wielkie Faktory, przy Głębockiej Centrum Handlowe Targówek z Castoramą. Niedaleko stąd także do Ikei w Markach. Na Marywilskiej w końcu stoją wielkie hale należące do dawnych kupców z pl. Defilad i Stadionu Dziesięciolecia.

Blisko natury

Most im. Marii Skłodowskiej-Curie i linie tramwajowe znacznie zbliżyły Białołękę do centrum. To dzielnica nowoczesnych osiedli. Ci, którzy lubią spędzać czas na świeżym powietrzu, powinni być zachwyceni tutejszymi ścieżkami rowerowymi oraz rezerwatami przyrody - Ławice Kiełpińskie i Łęgi Czarnej Strugi. Mieszkańcy Białołęki mogą też korzystać z dobrodziejstw bezpośredniego sąsiedztwa Wisły, Kanału Żerańskiego i rzeki Długiej.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki